Geri Dön

Yürüyen ördek doktorlarla sağlığa adım adım

İstanbul’un en güzel yürüyüş yolu Bebek Sahili’nde, Liv Hospital’ın Walking Ducktors ekibi her perşembe sabah 7’de hastalarıyla buluşuyor ve keyifli bir sohbet eşliğinde bir saat sağlık için yürüyüş yapıyor.

Yürüyen ördek doktorlarla sağlığa adım adım

Onlar kendilerine “Yürüyen ördekler” diyorlar ama aslında hepsi birer doktor. Amaçları sağlıklı yaşam için yürüyüşe, spora teşvik etmek. Bunun için kardiyoloji, iç hastalıkları, ortopedi, genel cerrahi gibi pek çok alanda uzman doktor her perşembe Bebek Sahili’nde buluşuyor ve isteyen herkesle birlikte keyifli bir sohbet eşliğinde yürüyor. Tekrar Bebek Sahili’nde son bulan yürüyüş sonrasında yapılan keyifli sohbet ve kahve de cabası!

Fotoğraf: Barış ACARLI

Boğaza karşı sabah sporu

Liv Hospital doktorlarının misafirlerini spora başlama ve devamı konusunda motive etmek için başlattığı sosyal bir grup olan Walking Ducktors her Perşembe Bebek Sahili’nde yürüyor. Herkese açık olan Walking Ducktors grubuna katılarak doktorlarla keyifli bir sohbet eşliğinde spor yapıp sağlık kazanabilir, hem de Boğaz havasının keyfini çıkarabilirsiniz. Her Perşembe sabah saat 07.00’de Bebek’te başlayıp Rumeli Hisarı’na kadar devam eden yürüyüş saat 08.00’de Bebek Sahili’nde son buluyor. Kendi sağlığı için bir adım atmak, doktorla keyifli bir sohbette buluşmak, kimi zaman yürüyüş sonrası kahvede buluşmak isteyen herkes Walking Ducktors ekibine katılabilir.

Yürüyen ördek doktorlarla sağlığa adım adım

Doç. Dr. Yelda Tayyareci - Kardiyolog

Yaz kış demeden hastalar ve spor gönüllüleriyle yürüyoruz

Yürüyüş dünyada en çok reçetelenen ilaç olarak kabul edilir ve kalp sağlığını korumada en az ilaçlar kadar etkilidir. Ancak hastalarımıza yürüyüş reçete ettiğimizde, bir sonra ki kontrolde çoğunlukla karşılığını alamadığımızı görüyoruz. Bir kardiyolog olarak hastalarımızla yalnızca hastane ortamında değil, gerçekten sağlıklı spor yapılabilecek ve hasta hekim ilişkisini son derece sıcak platforma taşıyacak bir fikir düşündük. Ve aklımıza hastalarımızı yürüyüş konusunda motive etmek için, yaz kış demeden düzenli olarak buluşup yürüyebileceğimiz bir yürüyüş grubu kurmaya karar verdik. Yapılan araştırmalar, her tür egzersizin hayatın içine sokulabilmesinde grup motivasyonunun önemli olduğu gösteriyor. Böylece “Walking Ducktors”ı büyük bir zevkle hemen hayata geçirdik. İki aydır eş, dost ve arkadaşlarımızla her Perşembe sabahı 3 kilometrelik yürüyüşler yapıyoruz.

Yürüyen ördek doktorlarla sağlığa adım adım

Uzm. Dr. Metin Okucu İç Hastalıkları

Adımlarımızla hastaları ikna ediyoruz

Spor yapmasını, sigarayı bırakmasını ve diyet yapmasını aslında pek çok kişiye söylüyoruz. Ama baktık ki söylemekle olmuyor. Herkesi motive edip sporu zevkli, keyifli, eğlenceli ve basit hale getirmek istedik ve “walking ducktors” olarak yürüyüşlere başladık. Hastalarımızla, doktor arkadaşlarımızla, isteyen herkesle birlikte yürüyoruz. Bir gün bizimle yürüyorlar, diğer günler için de peşlerini bırakmıyoruz, sosyal medya üzerinden takip ediyoruz.

Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu Check up ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı

Spor bedava bir ilaçtır

Spor ilaçtır hem her derde deva olur hem yaşlanmayı geciktirir. Bizim asıl motivasyonumuz aldığımız keyif. Sabahları yaptığımız yürüyüş günü üç kat daha zevkle geçirmemizi sağlıyor. Bu tarz yürüyüşlerde modern yaşamda yalnızlaşan ve sosyalliğini yitiren insana ortak paylaşacakları gerçek anlar sunuluyor.

Yrd. Doç. Dr. Şafak Karaçay Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Çocuklu aileler mutlaka yürümeli

Özellikle çocuklu ailelerin bu tarz organizasyonlara çocuklarıyla beraber katılmasını öneriyorum. Obezitenin ve sağlıklı noktaları aşan kilo alımlarının görüldüğü bu zamanda hareket etmeyi ve spor yapmayı çocuklara aşılamak teşvik etmek gerekir. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı gelecek demektir.

Heart4sports Kliniği’nde test

Spora başlamadan önce kalp damar sistemimin sağlamlığını, hangi spora uygun olduğunu önceden taramak ve riskleri tespit etmek mümkün. Ayrıca sporcuların performansları ve kalplerini takip edilebiliyor. Böylece sporcuklardaki kalbe bağlı ani ölümler de büyük oranda önlenebiliyor. Bunun için iki önemli teknoloji kullanılıyor. Biri, 4 boyutlu ekokardiyografi; diğeri de VO2 max; bu da bir sporcunun kalp akciğer performansını ölçmek için tüm dünyada kullanılan en iyi ölçüm metodu.