Gazetevatan.com » Uzmana Sor » Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Emekli, işçi, EYT’li milyonlar çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. İş yerinde 1 yılı tamamlamadığınız için kıdem tazminatı hakkınız bulunmuyor ancak ihbar tazminatı alabilirsiniz. Borçları miktarına bakılmaksızın teminat ve peşinatsız yapılandırıyor. 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili SGK merkezine müracaat ederek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Ev kadınlığı sürelerinin borçlanılması hakkı sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kapsamaktadır. Türkiye’de yaşayan ev hanımlarına böyle bir imkân tanınmamaktadır. Memurum ne zaman emekli olurum, engelliler nasıl emekli olur? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?
 Merhaba, ben üniversiteden bu yıl mezun oldum. Haliyle hala iş aramaktayım, ancak adıma GSS borcu çıktığını görüyorum. Kuruma gittim öğrenci belgesi istedi, mezun olduğumdan belge de alamadım. 25 Yaşımı bu yıl doldurduğum için GSS aktivasyonum yapılmış, bu borcu ben işsizken nasıl ödeyeceğim? Mantıklı bir açıklaması var mıdır?
 
Merhaba, GSS prim borcundan kurtulmanızın birkaç yolu mevcuttur. Öncelikle gelir tespitine müracaat edebilirsiniz. Burada hanenize giren gelirler hanenizde yaşayan kişilere bölünür ve çıkan sonuç asgari ücretin 3’te birinden (1.192,50 TL) düşük çıkarsa GSS primlerinizi devlet öder.  Diğer bir durum ise İŞKUR’a gidip yeni mezun olduğunuzu belirtir ve işsiz olarak kaydınızı açtırırsanız 2 yıl daha GSS primi ödemezsiniz.