Gazetevatan.com » Uzmana Sor » Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?

Emekli, işçi, EYT’li milyonlar çok merak ediyordu. Tek tek açıklandı. İş yerinde 1 yılı tamamlamadığınız için kıdem tazminatı hakkınız bulunmuyor ancak ihbar tazminatı alabilirsiniz. Borçları miktarına bakılmaksızın teminat ve peşinatsız yapılandırıyor. 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili SGK merkezine müracaat ederek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz. Ev kadınlığı sürelerinin borçlanılması hakkı sadece yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarını kapsamaktadır. Türkiye’de yaşayan ev hanımlarına böyle bir imkân tanınmamaktadır. Memurum ne zaman emekli olurum, engelliler nasıl emekli olur? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...

Ev hanımlığı süresi borçlanarak emekli olabilir mi?
Merhaba, toplam 105 Bin lira kadar SGK borcum var. Yapılandıracağım ancak teminat talep edilmektedir. Borcumu yapılandıracak kadar teminatım olsa zaten borcumu öderim, bunun başka bir yolu var mıdır?
 
Merhaba, 50 bin lira üzeri borçların yapılandırması için kurum borcu  yarısı kadar teminat ve borcun %10’u kadar peşinat talep etmektedir. Ancak 7326 sayılı kanun kapsamında borçlarınızı miktarına bakılmaksızın teminat ve peşinatsız yapılandırabiliyorsunuz. 30 Eylül 2021 tarihine kadar ilgili SGK merkezine müracaat ederek bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.