Üniversiteyi kazanmak çok kolay!

Önceki gün devlet üniversitesinden bir örnek verdik, bu gün de bir vakıf üniversitesinden örnek verelim... Beykent Üni. İç Mimarlık İng. Yüzde 50 İndirimli bölümü SAY’dan 216 puan ile öğrenci aldı. Bu bölümü kazanmak için bakın iki sınavdan ne yapmak gerekiyor? Adayın Ortaöğretim Başarı Puanı’nı 70 kabul edelim. İlk sınav, TYT’den… Türkçe testinde 40 sorudan 10 net, Sosyal Bilimler testinde 20 sorudan 7 net, Temel Matematik testinde 40 sorudan 7 net, Fen Bilimleri testinde 20 sorudan 2 net yapmak gerekiyor. İkinci sınav ise, AYT’den... Matematik testinde 40 sorudan 8 net, Fizik, Kimya ve Biyoloji testlerindeki soruların her birinden 2’şer net yapmak yeterli oluyor. Böylelikle 216 puanı alıp, iç mimar olabiliyorsunuz. Durum bu!

Vallahi üniversiteyi kazanmak çok kolay, kimse kalıp da ‘bizim çocuklar helak oluyor, yandık bittik’ filan demesin.

***

Rahmetli Levent Kırca’nın ‘Olacak O Kadar’ programını hatırlarsınız... Jenerik müziğinde ‘Tam yerine denk geldi manzara koyduk...’ derdi. Hatırladınız mı? Tercih döneminde çok eleştirildik, suçlandık... Belirsizliği gidermek, yardımcı olmak amacıyla bir takım katsayılar verdik. Aslında risk aldık! ‘Bunları nereden uydurdunuz, kaç kişinin canını yakacaksınız, saçmalıyorsunuz, sonuçlar açıklanınca göreceğiz’ türünden saldırılar oldu. Bunları söyleyenler, şunun farkında değildi; bir takım programlardaki başarı sıralamasının genişletilmesi, bu katsayıların ortaya çıkmasından sonra devreye girdi. Bizi dinleyip tercih yapanlar, bu işten kazançlı çıktı. Puanlar düştüğünden dolayı, cesur davranıp, yüksek puanlı bölümleri yazanlar, tahminlerinin ötesindeki bölümleri kazandılar. Sonuçlar açıklandı, sesler kesildi...

‘Tam yerine denk geldi manzara koyduk...’

***

Vakıflar da bu yıl boş kaldı... Geçen yıl 16 bin kontenjan boş kaldı, bu yıl bu sayı 23 bine yükseldi. Dur bakalım, bu kontenjanların daha ne kadarı kayıt olacak; bu da bir başka bir sorun! Aşağıdaki tabloda vakıf üniversitelerinin 2018 lisans yerleştirme sonucundaki doluluk oranını göreceksiniz. Sadece iki vakıf üniversitesi yüzde 100 doluluk oranını yakalamış, kaldı ki bunlardan biri sadece 150 öğrenci alıyor.

Üniversiteyi  kazanmak çok kolay

DİĞER YENİ YAZILAR