Geri Dön
TBLDimitris Itoudis imzayı attı üç transferi açıkladı

Dimitris Itoudis imzayı attı üç transferi açıkladı

Fenerbahçe Beko, yeni başantrenörü Dimitris Itoudis resmi sözleşmeye imza atarken sarı lacivertli camiaya üç de transfer müjdesi verdi.

Dimitris Itoudis imzayı attı üç transferi açıkladı

Fenerbahçe Beko'da Dimitris Itoudis dönemi resmen başladı. Sarı-lacivertliler, Yunan Başantrenör Itoudis için imza töreni düzenledi. Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’ndaki imza törenine başantrenör Itoudis’in yanı sıra kulübün basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sertaç Komsuoğlu, basketbol operasyonları genel direktörü Maurizio Gherardini, genel menajer Derya Yannier ve basketbol operasyonları direktörü Defne Patır katıldı. İşte yapılan açıklamalar:

Fenerbahçe Basketbol Operasyonları Sorumlusu Maurizio Gherardini: "Derya’ya da yeni görevinde başarılar diliyorum. Artık yerimi daha genç profesyonellere bırakma zamanı gelmişti. Itoudis’in başarılarından bahsetmeme gerek yok. Kendisini bir süredir tanıyorum. CSKA’da gerçekten çok başarılıydı, bu başarılar tesadüf değildi. Banvit’e de çok büyük başarılar yaşattı. Kendisine tekrardan Fenerbahçe ailesine hoş geldin diyorum."

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier: "Unvan değişebiliyor fakat ben ilk günden beri olduğu gibi, bundan sonra da aynı şekilde Fenerbahçe Beko’yu en üst seviyeye taşımak için enerjimi harcıyor olacağım. Tüm yönetim kurulumuza, başta başkanımıza, bana bu görevi verdikleri için teşekkür etmek istiyorum. Gherardini’ye bana bu yolu açtığı için özel bir teşekkür etmem gerekiyor. Kendisi belki Avrupa’nın, belki dünyanın sayılı spor yöneticilerinden birisi. Onunla bu görevde birlikte çalışacak olmak büyük bir gurur. Itoudis çok değerli bir koç. Bunun yanında da çok değerli bir insan. Kendisinin önderliğinde yeni 3 senelik süreçte, Fenerbahçe’nin layık olduğu Avrupa’nın en üst yerine taşımak için çalışacağımızı söyleyebilirim. Bugünden itibaren 7/24 başarılara ulaşmak için çalışacağız. Fenerbahçe taraftarını gururlandıracak tabloyu ortaya çıkarmak için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız.

İşte Fenerbahçe'nin yeni başantrenörü Dimitris Itoudis'in yaptığı açıklamalar; Başkan Ali Koç'a, Sertaç Komsuoğlu'na, taraftarlarımıza ve şube yönetimine güvenleri için çok teşekkür ediyorum. Kendimi ayrıcalıklı ve şanslı hissediyorum. Görevim ve sorumluluğumun farkındayım. Fenerbahçe ailesi olarak, hep beraber elimizden geleni yapacağız. Başkanımızın yaptığı ve yapacağını taahhüt ettiği fedakarlıkların karşılığını vereceğiz. Zeljko Obradovic ile aile dostuyuz. Andreas Pistiolis ile de uzun yıllar beraberdik ve kendisiyle yakın ilişkimiz var. Rekabet hep olacak. Partizan, Anadolu Efes, Galatasaray. Bunların hepsi büyük takımlar. Rekabet devam edecek. Herkes kazanmak için oynuyor. 7/24 çalışacağız. Oyuncuları tam anlamıyla tanımak için biraz zamana ihtiyacım olacak. Ama transferlerle ilgili gereken çalışmayı yapan çok iyi bir ekip var. Kurabileceğimiz en iyi takımı kuracağız. Taraftarlarımız rahat uyuyabilirler. Kazanan bir kültür oluşturmak için zihinsel olarak güçlü olmalısınız, fedakarlıklar yapmalısınız. Büyük savaşlar, kapalı kapılar ardında verdiklerinizdir. Örneğin, Melih Mahmutoğlu'nun antrenmanda kaçırdığı 100 atışı kimse görmeyecek ama maçta attığı basketi görecek.

'EN ÖNEMLİSİ DOĞRU KİMYAYI YAKALAMAK'

Antrenörler olarak amacımız oyuncuların performansına destek vermek. Işıklar onların üzerinde olsun. Biz koçlar, oyunculara yardım etmek için buradayız. Sahaya çıkıp asıl işi yapanlar onlar. Oyuncularınızın özelliklerine göre ayarlamalar yaparsınız. Bence en önemlisi doğru kimyayı yakalamak. 12 tane MVP transfer etseniz bile bu başarıyı kesin kılmıyor. Oyuncular arasında kurulacak bağ, kimya çok önemlidir. Oyunculara doğru rolleri vermek, herkesin aynı sayfada olması gerekir. CSKA’da Hines savunmada çok iyiydi, Milos da destek oluyordu. Elimizde ne varsa ona göre ayarlama yapmamız gerekiyor. Burası benim takımım değil. Milyonlarca taraftara sahip olan çok büyük bir takım. Ne kadar hızlı anlarlarsa, o kadar hızlı adapte olurlar. Buraya bilet alıp gelen taraftarlara görmek istedikleri şeyi görmelerini sağlayacağız. Taraftarların izlemekten keyif alacağı, ödedikleri bilet parasının karşılığını alacağı bir takım oluşturmak istiyoruz. Teklifi kabul etmeden önce Zeljko Obraovic'le konuştum. Konuşmanın içeriği bana kalsın ama Fenerbahçe'nin beni, benim de burayı çok istediğimi ona söyledim.

WILBEKIN, JAN VESELY VE NANDO DE COLO

Fenerbahçe Beko Genel Menajeri Derya Yannier: "Scottie Wilbekin ile temas halindeyiz ama kolay bir transfer değil. Hem takımıyla kontratı devam ediyor hem de çok istekli olan bir başka kulüp daha var. Şu an net bir durum yok. Jan uzun yıllardır bizim önemli bir parçamız. Kulübümüz burada devam etmesi için her türlü şartı zorlamış durumda. Son karar Jan Vesely'de. Nando ile temaslarımız devam ediyor. Bizim için özel bir oyuncu.

Başantrenör Dimitris Itoudis: Jan’ın Fenerbahçe için nasıl bir anlam taşıdığını biliyoruz. Kulübün verdiği teklif ve yaptığı fedakarlıkları da biliyorum ama Jan için bu bir aile kararıydı. Aynı şekilde Nando ile de konuştuk. Geçmişte birlikte 5 yıl çalışmıştık, o da bir ortam değişikliği istemişti. Gherardini ile sürekli konuşuyoruz. Nando ile önceden çalışmış olmam da elimizi rahatlatıyor. Wilbekin ile de görüşmelerimiz sürüyor, olumlu düşünüyorum. 2014’te Banvit ile imzaladığımda, buraya her geldiğimde taraftarın desteğini hissetmiştim. Bazen geleceği tahmin edebiliyoruz. Evrende neler olacağı yazılıyor. Sizler sayesinde Fenerbahçe ailesine mesajlarımız çok güzel bir şekilde iletilecek.

KOMSUOĞLU: YENİ BİR HEYECANIN TEMELLERİNİ ATIYORUZ

Basketboldan sorumlu yönetim kurulu üyesi Sertaç Komsuoğlu ise sezonu şampiyonlukla kapattıklarını ancak istedikleri sonuçları alamadıkları dönemler olduğunu kaydederek, “Özellikle EuroLeague’de Rus takımlarıyla ilgili alınan kararlardan en çok etkilenen takım olduk ve hedefimizden uzak kaldık. Ancak sezonu çok değerli bir şampiyonlukla tamamladık. Bu kıymetli şampiyonlukta emeği olan tüm antrenörlerimize ve sporcularımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Şimdi yeni bir heyecanın temellerini atıyoruz. Avrupa’nın en değerli markalarından birisi olan Fenerbahçe Beko’yu, Dimitris Itoudis ile buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu anlaşmanın kıymetli antrenörümüz ve kulübümüz için hayırlı olmasını diliyorum. İdari yapılanmamızdaki bazı değişikliklere de değineceğiz. Ailemizin uzun süredir Fenerbahçe Genel Menajeri olan Maurizio Gherardini, yeni dönemde basketbol operasyonları genel direktörü olarak görev yapacak. Fenerbahçe Beko Gneel Menajeri yardımcısı Derya Yannier ise artık şubemizde genel menajerlik görevini üstlenecek. Yeni görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ITOUDIS LİDERLİĞİNDE FENERBAHÇE BEKO’YU EN ÜSTTE GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Fenerbahçe’nin basketbolda Avrupa’nın en güçlü markalarından birisi olduğunu dile getiren Komsuoğlu, “Biz de bu değeri korumak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Umarız Itoudis’in liderliğinde, idari ekibimizin her kademedeki güçlü yapılanmasıyla, Fenerbahçe Beko’yu en üstte görmeye devam edeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında, cumhuriyetimizin parlayan yüzü olan Fenerbahçemiz, camiamızın gücü ile her branşta kupaların adı olacak” diye konuştu.

Jan Vesely’nin ayrılması durumunda formasının emekli edilip edilmeyeceğiyle ilgili gelen soruya Komsuoğlu, “Bu tip kararları biz almıyoruz, yönetim kurulu alıyor. Bunlar değerlendirilecektir. Resim netleşsin, bu soruya daha net cevap verme şansı bulabileyim” yanıtını verdi.

“BAŞKANIMIZ FENERBAHÇEMİZİN HER BRANŞTA BAŞARILI OLMASI İÇİN HER TÜRLÜ OLANAĞI SUNUYOR”

Bütçe konusunda bilgi veren Komsuoğlu, “Burada özellikle başkanımıza ve yönetim kurulumuza teşekkür etmemiz gerekiyor. Fenerbahçe’nin yine EuroLeague’de iddialı olması ve Türkiye’de de şampiyonluğunu sürdürebilmesi için elimizden gelen her türlü çabayı harcıyoruz. Önümüzdeki günlerde daha net cevaplar vereceğiz. Sayın başkanımıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında tüm branşlarda Fenerbahçemizin başarılı olması için her türlü olanağı sunuyor, kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

PROJELER HAKKINDA

“Fenerbahçe’de yöneticiyseniz her zaman bir baskı vardır üzerinizde” diyen Komsuoğlu, “İdari ekibimize ve hocamıza inanıyoruz. Fenerbahçe Basketbol Şubesi olarak sadece şampiyonluklar için yatırımlar yapmıyoruz. Türkiye’nin ilk basketbol müzesini tamamladık. Açılış için yeni sezonu bekliyoruz. Altyapıya çok ciddi yatırım yaptık. Fenerbahçe Beko’ya alternatif olacak oyuncuların yetişeceğine inanıyoruz. İnşallah gelecek sezona yine genç oyuncularımızın kalacağı bir misafirhaneyi de bitireceğiz burada. Sadece bugüne değil, geleceğe de yatırım yapıyoruz. Bunları Fenerbahçe Beko’nun canlanışı olarak görebilirsiniz” şeklinde konuştu.