Gazete Vatan Logo

Burun ameliyatlarında yaş sınırı var mı?

Burunda nefes almada güçlüğe neden olan anotomik yapı ve yaşlanma ile birlikte burunda ortaya çıkan bozukluklar pek çok kişi için burun ameliyatlarını zorunlu kılar. Yaşlanma süreciyle belirginleşen sorunların giderilmesi için çoğu kişi yaşı nedeniyle burun ameliyatı olma konusunda çekimser davranıyor. Baş, Boyun Cerrahisi ve KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen burun ameliyatları ile ilgili soruları yanıtladı.

Burun ameliyatlarında yaş sınırı var mı?

Sağlıklı nefes almak; hayat kalitesini yükselterek, günlük hayattaki aktivitelerin daha rahat gerçekleşmesini sağlar. Yeterli oksijen alımı, burnun fonksiyonel işlemlerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için şarttır. Bazı kişiler rahat nefes alamadığı halde, yaşının geçtiğini düşünerek burun ameliyatını olmayı erteler. Peki, burun ameliyatı için bir üst yaş sınırı var mıdır? Kaç yaşına kadar burun ameliyatı olunabilir? Yaşlı kişiler burun ameliyatını kaldırabilir mi? Baş, Boyun Cerrahisi ve KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen anlattı.

ERGENLERE SINIRLANDIRMA VAR FAKAT YAŞLILARA YOK

KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “17-18 yaşın altındaki kişilere burun operasyonu önerilmemektedir. Çünkü bu dönemde kişinin burun kemiğinin gelişimi hala tamamlanmamış olur. Alt yaş sınırlandırması bulunan burun operasyonları için, herhangi bir üst yaş sınırlandırması bulunmamaktadır. Çünkü yaş ne kadar ileri olursa olsun, eğer kişi nefes alamıyorsa, bu durum kişinin vücudunda bulunan diğer organlar için tehlike oluşturur” sözlerini ifade etti.

Haberin Devamı

VÜCUDUNUZA KÖTÜLÜK ETMEYİN!

Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “İnsanlar yaşlandıkça, organları da yaşlanır. Bir genç insanın organları kadar yüksek performansta çalışmayan organların, düşük oksijen alarak çalışmaları çok daha zorlu bir duruma sebep olabilir. Bu nedenle burun ameliyatı olarak, sağlıklı ve yeterli oksijene kavuşmak, diğer organlarınızı girdiği bu zorlu durumdan kurtarır. Ayrıca, yaşı ilerleyen kişilerin yaraları genç bir insanınkine nazaran daha geç iyileşir. Deri elastikiyet kaybına uğrar. İşte bu yüzden, ameliyatı ertelediğiniz her gün kendinize ve vücudunuza kötülük etmiş, burun ameliyatından beklenen olumlu sonucun elde edilmesi ihtimalini düşürmüş olursunuz.” dedi.

KALP HASTALIĞI BURUN AMELİYATINA ENGEL MİDİR?

Sezen, “Kalp hastası olan kişiler, burun ameliyatını rahatlıkla olabilirler. Eğer ki kişinin ameliyat olmaya engel olacak farklı ve ciddi bir hastalığı yoksa ve genel anestezi alabilecek durumdaysa bir sorun yok demektir. Burun ameliyatları revizyon ameliyatı değilse, normal şartlarda 2, 2,5 saat kadar sürmektedir. 45 yaş üstü kişilerin büyük bir kısmı genellikle, sağlıklı nefes alamama ve horlama nedeniyle burun ameliyatına başvururken, bir kısmı da estetik görünüm nedeniyle ameliyat olmayı istemektedir” diye konuştu.

Haberin Devamı

AMELİYAT SIRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER…

Prof. Dr. Ozan Seymen Sezen, “45 yaş üstü kişilerin burun ameliyatında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Ameliyat Öncesi;

-İleri yaştan dolayı ameliyat olacak kişinin, kan testleri yapılır ve çıkan değerler incelenir ve tansiyonu ölçülür.

-Kalp elektrografisi ve akciğer grafisi çekilerek incelenir.

-Anesteziye uygun olup olmadığı incelenir.

-İyileşme süreci hakkında bilgilendirme yapılarak, hasta psikolojik anlamda ameliyata hazırlanır.

- Hastanın ek hastalıkları ve kullandığı ilaçlar öğrenilir. Eğer mevcutsa, ek hastalıklarla ilgili uzmana yönlendirilir. Ameliyat kararı, ek hastalıklar göz önünde bulundurularak alınır. Ameliyat sırası ve sonrası da yine hastanın ek hastalıkları doğrultusunda planlanır.

Haberin Devamı

Ameliyat Sonrası;

8-10 saat içerisinde sıvı besin maddesi alınmamalıdır.

İyileşme süreci boyunca sigara kullanılmamalıdır.

1 ay fiziksel aktivitelerden uzak durulmalıdır.

Ameliyat sonrası 6 ay burun, darbelere karşı korunmalıdır.”dedi.