Gazete Vatan Logo

3 dakikada varis ameliyatı

KAYSERİ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde (KEAH), Türkiye’de ve dünyada yeni uygulanmaya başlanan ‘Vein sealing’ yöntemiyle üç dakikada varis ameliyatı yapılıyor. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet Fatih Yılmaz, hastaların operasyon sonrası ameliyat masasından evine gidebildiğini söyledi

Türkiye’de ilk kez 6 ay önce KEAH Kalp ve Damar Cerrahisi’nde gerçekleştirilen ve bu sürede yaklaşık 150 hastanın sadece üç dakika süren ‘Vein sealing’ yöntemiyle varis hastalığından kurtulduğu belirtildi. KEAH Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Muhammet Fatih Yılmaz, Kayseri’de sadece kendilerinin bu uygulamayı gerçekleştirdiklerini ifade ederek, hastaların da müracatlarıyla ameliyatın gerçekleştirilip, taburcu olmalarının aynı günde olduğunu anlattı.

Kendilerine varis şikayetiyle gelen 38 yaşındaki Ömer Duman’ın ameliyatını da küçük bir iğne yardımıyla ultrason eşliğinde yaptıklarını söyleyen Op. Dr. Muhammet Fatih Yılmaz, "Eskiden kullandığımız varis ameliyatı yöntemleriyle kıyasladığımızda, çok modern ve konforlu bir yöntem. İç varis dediğimiz toplar damar yetmezliği olan hastalarda çok yol yürümekle, ayakta kalmakla ağrılar, şişlikler ve gece krampları oluyor. Bize bu şikayetle ulaşan hastalarımıza ‘Vein sealing’ yöntemi uygulamaya başladık. Hastayı ultrason eşliğinde uyluk seviyesinden toplar damarın varise neden olan damarı küçük bir iğneyle girerek buluyoruz. Özel bir katater yerleştirip, beyin ve genel cerrahi ameliyatlarında kullanılan özel yapıştırıcı bir ilaçla damarı birbirine yapıştırıp, işlev görmeyen damarı ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Haberin Devamı

Hastamız, yaklaşık 2-3 dakikalık bir sürede bacağı bandajlanıp, yürüyerek evine gidebiliyor. Hastalarımız, eğer çalışıyorsa, aynı gün iş sağlığına kavuşabiliyor. Daha önceden lazer yöntemi uyguluyorduk. Lazer yönteminde ısıyla yapıldığı için hastalarımızda belden uyuşturma yöntemiyle anestezi uygulamamız gerekiyordu. Bu işlemde 1-2 cc lokal anesteziyle ameliyatımızı tamamladık. Lazer yönteminde hastanın taburcu olması uzun sürüyordu çünkü hastalar birkaç gün kadar ağrı duyuyordu. Bu yöntemde, hasta ameliyathaneden servise çıkıyor ve evine gidiyor. Yaptığımız işlem sadece damar yapıştırma" dedi.

Haberin Devamı

Daha önce sol bacağından bu yöntemle ameliyat olan Ömer Dursun, sağ bacağında da aynı rahatsızlığın olduğunu ve aynı yöntem için ameliyat masasına yattığını söyledi. Ameliyat sonrası konuşan Ömer Dursun, "Geçen ameliyatımda da çok kolay oldu. Şu an çok rahat bir ameliyat gerçekleşti. Ufak tefek sancılar oldu tabi ki" diye konuştu.