Geri Dön

Londra Bienali'nde Türkiye'yi "Açık Yapıt" temsil edecek

Londra Tasarım Bienali 2023 yılının Türkiye Cumhuriyeti Pavilionu Sanatçı ve Mimar Melek Zeynep Bulut tarafından tasarlandı: Açık Yapıt

Londra Bienali'nde Türkiye'yi "Açık Yapıt" temsil edecek

Sergi 1-25 Haziran tarihleri arasında Londra’da Somerset House’da gerçekleşecek.

Açık Yapıt ne anlatıyor?

Açık Yapıt; performatif bir mekân, tiyatral bir geçişler sergilemesidir. ‘Eşik, dönüşüm’ metaforlarının etrafında şekillenir; insanlık tarihi boyunca güç, sınırları belirleme, toplumsal hiyerarşi temsili olan bu kavramların anlamları üzerinde tartışmayı temel alır.

Tıpkı bir enstrüman gibi çalışan hareketli ve sesli yüzeylerin oluşturduğu soyut kapılar ve dolaşım plânı ziyaretçinin de dahil oluşu ile bir değiş tokuş olur. Yerleştirme bilinçli olarak anıtsal bir diziliş ve büyüklükle öne çıkarken ziyaretçilerin bu deneysel mekâna temas et- mesi ile bu dokunulmazlık sessellik ve esneklikle buluşur. Kapılar bilinçli olarak birbiri ile bağlanıp bir duvar ya da koridor oluşturmaz. Aksine tüm parçalarıyla kendini açmış, açık bir karşılama gibi davranır. Tasarımcı burada tamamen geri çekilmiştir, bir form oluşturmaz, insanlık tarihi boyunca yerleşmiş formlar burada konuşuyor olur, yalnızca ona aracılık eder.

Algı ve maddenin tüm duyulara hitap etmesini sağlamak ve orada bir bilinç değişikliği, madde üzerinden bir zihinsel performans yaratmak esaslardan biridir.

Londra Bienalinde Türkiyeyi Açık Yapıt temsil edecek

Eserin mimarı Melek Zeynep Bulut: Büyük bir onur

'Açık Yapıt - Open Work' eserinin mimarı sanatçı Melek Zeynep Bulut sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda;

'Arkadaşlar harika bir haberim var! Asın bayrakları!

Haziran ayında Londra’da düzenlenecek olan dünyanın en prestijli sanat ve tasarım etkinliklerinden London Design Biennale özelinde ‘Açık Yapıt | OpenWork’ adlı performatif, deneysel bir mekân kurgusu olan eserimizi sergileyeceğimizi ve Türkiye Cumhuriyeti Pavilionu olarak ülkemizi temsil edeceğimizi duyurmaktan büyük bir onur ve mutluluk duyuyorum.

Çok sıkı çalıştık, harika bir iş çıkardık, Es Devlin gibi isimlerin olduğu bir jüriden geçtik ve bizim için bu ayrıca kıymetliydi. Tüm ekibe, emeği geçen ve özellikle bize inanan herkese, eserimizi Londra’nın merkezinde 300 yıllık harika bir kültür sanat yapısı olan Somerset House’un avlusunda sergilemeye açan jüriye teşekkür ederim.' ifadelerine yer verdi.

Londra Bienalinde Türkiyeyi Açık Yapıt temsil edecek