Gazete Vatan Logo

Milli Eğitim, Leyleklerin Uçuşu’na soruşturma açtı!

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sarıyer Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde öğrencilere okutulan dünyaca ünlü polisiye yazarı Jean-Christophe Grange’ın ‘Leyleklerin uçuşu’ adlı romanına inceleme başlattı.

Dünyaca ünlü polisiye yazarı ve yayınlanan her kitabı çok satanlar arasına giren Jean-Cristophe Grange’ın Leyleklerin Uçuşu adlı kitabı müstehcenlik içerdiği gerekçesiyle inceleme başlatıldı. Eğitim-Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Hüseyin Tosu’nun aktardığına göre ‘Leyleklerin uçuşu’ kitabı İstanbul Sarıyer’deki Rotary 100. Yıl Anadolu Lisesi’nde Edebiyat dersi zümre öğretmenleri tarafından okul açılışında öğrencilere okumayı sevdirmek için verilen kitaplar arasında bulunuyordu. Ancak çocuğunun kitabını inceleyen bir veli kitabın cinsellik, müstehcenlik ve argo ifadeler içerdiğini belirterek okul müdürü Hayati Başar’a sözlü şikayette bulundu.

İnceleme başlatıldı

Müdür Başar, bunun üzerine edebiyat zümre öğretmenlerinden kitapla ilgili bir rapor istedi. Hazırlanan raporda kitabın 3 yıldır okutulduğu ve cinsellik içermediği belirtildi. Ancak veli şikayetini okul yönetimine ve Sarıyer İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazılı bir dilekçeyle iletti. Olay İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yansıyınca edebiyat zümre öğretmenleriyle ilgili bir inceleme başlatıldı. Okula gönderilen 2 müfettiş öğrencilerle görüşerek kitapların temin yöntemi ve zorla mı aldırıldığı gibi konularda öğrencilerle görüştü. Yazdığı kitaplar dizi ve filmlere çekilen Jean-Cristophe Grange’ın ‘Leyleklerin uçuşu’ romanı leylekler aracılığıyla yapılan elmas kaçakçılığı ve yasa dışı organ nakillerini anlatıyor.

Haberin Devamı