Geri Dön

ABD’den YPG’ye ilk ‘resmi’ silahlar!

Bugüne kadar YPG’ye çok sayıda silah ve zırhlı gönderen ABD, önceki gece yarısı ilk resmi sevkiyatını da başlattı. Kuzey Irak’a indirilen silah ve mühimmatlar, Erbil plakalı TIR’larla Tabka’ya gönderildi

ABD’den YPG’ye ilk ‘resmi’ silahlar!

Terör Örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’ye daha önce zırhlı araç, anti tank füzesi, bomba atar ve silah gönderen ABD, ilk kez DEAŞ’a yönelik Rakka operasyonu için silah gönderdiğini açıkladı. Önceki gece ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’nin tepkisine rağmen ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) içerisindeki Kürt unsurlara silah sevkiyatının 24 saat önce başlatıldığını duyurdu.

Pentagon sözcüsü duyurdu

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Pentagon sözcüsü Eric Pahon, ABD Başkanı Trump’ın onayının ardından YPG’lilere küçük silah, mühimmat ve araç sevkiyatı yapıldığı belirtti. Pentagon sözcüsü Pahon, verilen silahlar arasında AK-47 tipi tüfek ve küçük çaplı makineli tüfeklerin de bulunduğunu söyledi. ABD’nin DEAŞ’la Mücadele Özel Temsilcisi Brett Mcgurk de önceki gün yaptığı açıklamada Rakka operasyonunun kısa sürede başlayacağını belirterek “DSG ile birlikte çalışıyoruz” dedi.

Erbil’e indirildi

Askeri malzemeleri götüren TIR’ların Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’ne (IKBY) ait plakalar taşıması dikkat çekti. Konvoyda askeri iş makinesi taşıyan bir nakliye şirketine ulaşan VATAN’a şirket yetkilisi detay vermeden malzemenin Erbil’de yüklendiğini doğruladı. İddiaya göre ABD’nin Ortadoğu ve çevresindeki askeri üslerinden toparladığı askeri malzeme önce Erbil Havaalanı’na indirildi. Burada TIR’lara yüklenen askeri araçlar, silahlar, mühimmatlar ile yaşam malzemeleri IKBY denetimindeki Semelka Sınır Kapısı’ndan geçerek Suriye’ye girdi. Kamışlı’da görüntülenen konvoyun daha sonra ABD’nin DEAŞ’tan ele geçirdiği ve Rakka Operasyonu için ana askeri üs olarak kullandığı Tabka’ya gittiği öğrenildi.

ABD’den YPG’ye ilk ‘resmi’ silahlar

Zehirlenmeye karşı su depoları da gitti

ABD tarafından YPG’ye gönderilen ilk ‘resmi’ askeri sevkiyatı taşıyan konvoy Suriye’de görüntülendi. Konvoyda, buldozer, vinç ve kamyon gibi iş makineleri dışında hafif silah ve mühimmat da bulunduğu bildirildi. TIR’lardan birinin taşıdığı arıtma sistemine sahip su depoları dikkat çekti. SuDepoların DEAŞ’ın Rakka’dan çekilirken su kaynaklarını zehirleyebileceği ihtimaline karşı gönderildiği tahmin ediliyor.