Geri Dön

Borsa yukarı adım kuralı nedir? Yukarı adım kuralı ne demek?

Borsa İstanbul A.Ş, son günlerde borsada yaşanan oynaklık nedeniyle “Yukarı adım” kuralını yeniden uygulama kararı aldı. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada BİST 100 endeksinin gün içerisinde önceki gün kapanış değerine oranla %3 veya üzerinde düşmesi durumunda açığa satış yapılabilen işlemlerinde yukarı adım kuralının seans sonuna kadar uygulanacağı ifade edildi. Peki, borsa yukarı adım kuralı nedir, yukarı adım kuralı ne demek?

Borsa yukarı adım kuralı nedir? Yukarı adım kuralı ne demek?

Borsada yukarı adım kuralı nedir, yukarı adım kuralı ne demek? Borsa İstanbul'dan yeni bir hamle geldi. BİST 100 endeksinin yüzde 3 veya üzerinde düşmesi halinde açığa satış yapılan hisselerde yukarı adım kuralı seans sonuna kadar otomatik uygulanacak.

Yukarı adım kuralı nedir?

Yukarı adım kuralı, hissenin son işlem fiyatının üzerinde bir fiyattan açığa satış yapılmasıdır. Eğer hissenin son fiyatı önceki işlem fiyatından yüksek olursa yine yüksek olandan açığa satış yapılabiliyor. Bu uygulama ile hisselerdeki düşüşün engellenmesi amaçlanıyor.

Eylül’de rekor yüksek seviyeye çıkan BIST 100 endeksinde yaşanan %18’lik kayıp döneminde Borsa İstanbul, Ekim ayının ilk haftasına kadar yukarı adım kuralını uygulamıştı.