Futbol
Basketbol
Voleybol

Dünya göçebe oyunları nedir, Dünya göçebe oyunları ilk ne zaman gerçekleşti? Katılan ülkeler, spor ve dalları!

Dünya Göçebe Oyunları bugün İznik'te başlıyor. Özel oluşturulan alanda 2 Ekim’e kadar sürecek oyunlara 13 branşta 102 ülkeden 3 binin üstünde sporcu katılacak. Peki, Dünya göçebe oyunları nedir, Dünya göçebe oyunları ilk ne zaman gerçekleşti? Katılan ülkeler, spor ve dalları…

ABONE OL
Vatan Haber

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenecek Dünya Göçebe Oyunları bugün Bursa’nın İznik ilçesinde başlayacak. Covid 19 nedeniyle iki yıldır ertelenen oyunlar 2 Ekim’e kadar, İznik’te özel olarak hazırlanan bir alanda yapılacak. ‘Gelenekten Geleceğe Bir’iz’ sloganıyla düzenlenecek organizasyona 102 ülkeden 3 binin üzerinde sporcu katılacak.

Dünya göçebe oyunları nedir, Dünya göçebe oyunları ilk ne zaman gerçekleşti?

Dünya Göçebe Oyunları Orta Asya'daki geleneksel sporların ve Türk kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlenen uluslararası yarışmadır. 

Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun ana paydaş olarak katkıda bulunduğu organizasyon; 2012'de Bişkek'te gerçekleşen 2. Türk Keneşi Zirvesi’nde Kırgızistan'ın önerisiyle ilk kez 2014'te gerçekleşmiştir.

Katılan ülkeler

Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Tacikistan ve Rusya (Yakutistan, Buryatya, Altay, Kalmukya, Başkurdistan vb.), Afganistan, Filipinler ve Amerika Birleşik Devletleri.

Dünyanın en önemli spor ve kültür festivallerinden biri olan ve daha önce üç kez Kırgızistan'da düzenlenen ve dördüncüsünün 2020'de Bursa'da yapılması planlanan etkinlik COVID-19 pandemisi nedeniyle 2021'e ertelenmiştir.

Sporlar ve dallar (2014)

Alysh (bir tür güreş),

Salburun,

Shagai,

At Sürme (At Chabysh),

Er Enish,

Toguz korgool,

Kurash,

Gökbörü (Kok-boru)

 

Diğer Haberler

  1. Dünya Kupası son 16 turu eşleşmeleri belli oldu! Son 16 turu maçları ne zaman? 2022 Dünya Kupası çeyrek final, yarı final ve final tarihleri!
  2. Alex Türkiye'ye mi geliyor? Alex de Souza'nın paylaşımı merak uyandırdı!
  3. Göztepe Altay maçı olayı ne? Göztepe Altay maçında neler yaşandı? Göztepe Altay maçında ceza olacak mı, maç ne zaman oynanacak?
  4. Bugün hangi maç var? 2022 Dünya Kupası maç programı!
  5. Mesut Özil olayı nedir? Dünya Kupası'nda neden Mesut Özil fotoğrafı gösterildi? Mesut Özil Almanya Milli Takımı’ndan neden ayrıldı?
  6. Galatasaray Fenerbahçe basketbol maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
  7. 2022 FIFA Dünya Kupası canlı yayın frekans bilgileri! Frekans güncelleme nasıl yapılır? TRT güncel frekans bilgisi!
  8. Katar Dünya Kupası stadyumları! Katar stadyumlarının özellikleri ne? Dünya Kupası’nın oynandığı stadyumlar hangi şehirlerde?
  9. 2022 KATAR DÜNYA KUPASI! Hırvatistan Kanada maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?
  10. 2022 FIFA DÜNYA KUPASI | Belçika Fas maçı ne zaman, saat kaçta, hangi kanalda?

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.