Şampiy10
Magazin
Gündem

KÜLTÜR SANAT HABERLERİ

Bakan Ersoy: ABD'den sonra yapımları en çok izlenen ülke konumundayız

Necip Fazıl Ödülleri Programında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy "Türkiye Yüzyılında her alanda olduğu gibi kültür ve sanat alanında da kendimize büyük hedefler belirlemiş durumdayız. Bu hedeflere ulaşmak, edebiyatımızı, şiirlerimizi, romanlarımızı, sinemamızı, düşünce alanında ortaya konan eserlerimizi, kültür ve medeniyet birikimimizi dünyanın dört bir yanına ulaştırmak adına sanatçılarımızın ve bilim insanlarımızın çabalarının çok değerli olduğuna inanıyoruz. Bir yandan eserlerimizi farklı dillere çevirirken diğer yandan 150ye yakın ülkede güzel Türkçemizi öğretmeye devam ediyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletlerinin ardından dünyada en çok yapımları izlenen ülke konumuna ulaşmış durumdayız" dedi. 

2022 FIFA Dünya Kupası başlıyor! BTS’nin üyesi Jung Kook ve Fahad Al-Kubaisi sahne alacak! 2022 FIFA dünya kupası diğer resmi şarkısı Dreamers!

Dünyanın gözü Katar’daki futbol şöleninde olacak. Dünyaca ünlü K Pop grubu BTS’nin üyelerinden Jung Kook'un yer alacağı açılış töreni için nefesler tutuldu. 2022 FIFA Dünya Kupası açılışını BTS’nin üyelerinden Jung Kook ve Katarlı şarkıcı Fahad Al-Kubaisi'nin FIFA Dünya Kupası Resmi Müziğinin diğer hit single'ı olan Dreamers'ın performansı yer alacak. Peki, BTS üyesi Jung Kook kimdir? İşte Dreamers, Jung Kook - Fahad Al-Kubaisi düeti!

Helenistik dönemden 2 pişmiş toprak heykelcik, ilk kez sergide

İzmir Arkeoloji Müzesi'nde, biri kayıkta insan ile maymun arası varlığa benzeyen canlının tasvir edildiği diğeri ise 'Zeus'un, Aitolia Kralı Thestios'un kızı ve Sparta Kralı Tyndareus'un karısı 'Leda'yı baştan çıkarmak için büründüğü kuğunun tasvir edildiği, Helenistik döneme ait pişmiş topraktan yapılmış 2 eser, ilk kez sergilenmeye başlandı. Kayıkçı heykelciğinin İzmir'in Urla ilçesindeki Klazomenai Antik Kenti'nde, kuğu heykelciğinin ise Aliağa'daki Kyme Antik Kenti'nde bulunduğu belirtildi. İzmir Arkeoloji Müzesi Uzmanı Elvan Tural Tercan, 2 eseri de nadir buluntulardan olduğu için sergilediklerini söyledi.

Atatürk Orman Çiftliği konser alanı nerede? Atatürk Orman Çiftliği Duman konseri 2022!

Atatürk Orman Çiftliği nerede? Ankara Duman konseri için konserin gerçekleştirileceği Atatürk Orman Çiftliği konser alanının nerede olduğu sorgulanıyor. Atatürk Orman Çiftliği, 1925 yılında Ankara'nın batısında Yenimahalle'de bulunan, Atatürk tarafından parça parça ve farklı bireylerden satın alınan arazi üstünde onun talimatı ile kurulan ve Türk tarımına öncülük eden çiftliktir. Peki, Atatürk Orman Çiftliği konser alanı nerede?

Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey vizyonda mı? Aslan Görevimiz Gökbey yaş sınırı kaç, konusu ne?

TRT ortak yapımı “Aslan Hürkuş: Görevimiz Gökbey” filminin ilk gösterimi Ankara’da gerçekleştirildi. Yönetmenliğini H. Sinan Güngör, Yunus Emre Çakır ve Semih Turalı'nın yaptığı filmin yapımcılığını ise S. Murat Kaya üstleniyor. Filmin senaristi Ali Hakan Kaya, seslendirme yönetmeni Eray Eserol'dur. Film müziklerini ise Ali Bakan üslenirken, seslendirmeyi Kayra Özdemir, Elif Gizem Aykul, Fatih Özkul, Ali Hekimoğlu, Sinan Pekinton, Çağrıl Atay, Ekrem Tamer yaptı. Peki, Aslan Hürkuş Görevimiz Gökbey vizyonda mı, Aslan Görevimiz Gökbey yaş sınırı kaç, konusu ne?

© Copyright 2022

Gazete Vatan Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.