Sri Lanka'da savunma müşteşarı istifa etti

AA |  25 Nisan 2019 Perşembe - 17:24 | Son Güncelleme : 25 04 2019 - 17:24

Sri Lanka'da Paskalya terör saldırılarındaki ihmallerinden ötürü istifası istenen güvenlik yetkililerinden Savunma Bakanlığı Müsteşarı Hemasiri Fernando istifa etti.


 
Yerel basında yer alan haberlere göre, Devlet Başkanı Maithripala  Sirisena, Fernando'nun istifasını sunduğunu, fakat yerine atama yapılana kadar  görevine devam edeceğini açıkladı.
 
Sirisena, dün, Paskalya günü yaşanan terör saldırılarındaki görev  ihmalleri nedeniyle savunma müsteşarı, genelkurmay başkanı ve emniyet müdürünün  görevden alınacağını ve bu kişilerin yerine 24 saat içinde yeni atamalar  yapılacağını duyurmuştu.
 
Güvenlik kurumlarının başındakilerin dost bir komşu ülkeden  saldırılarla ilgili gelen uyarılar doğrultusunda harekete geçmedikleri gibi  kendisini de bu konuda bilgilendirmediklerinin altını çizen Sirisena, "Bu ülkenin  istihbarat birimlerinin aktardığı bilgiler ilgililerce tarafıma iletilmemiştir.  Eğer durum böyleyse ivedilikle önlem alınmalıdır. Görevini yerine getiremeyenler  hakkında gereği yapılacaktır." ifadelerini kullanmıştı.
 
Hükümet Sözcüsü Rajitha Senaratne, daha önce yaptığı açıklamada,  Paskalya gününde yaşanan saldırılardan yerel terör örgütü "Ulusal Tevhid  Cemaati"ni sorumlu tutmuştu. Senaratne, örgütün saldırıları uluslararası bir  terör şebekesinin desteğiyle gerçekleştirdiğinden şüphelenildiğini ifade etmişti.
 
Terör örgütü DEAŞ sözde haber ajansı aracılığıyla yayımladığı  açıklamada, saldırıları üyelerinin gerçekleştirdiğini ileri sürmüştü.
 
Emniyet Müdür Yardımcısı Priyalal Disanayaka imzasıyla yayımlanan,  ülkenin 4 güvenlik birimine gönderilen 11 Nisan tarihli bir istihbarat raporunda,  Ulusal Tevhid Cemaatinin Paskalya törenleri sırasında kiliselere yönelik saldırı  planladığına dair bilgilerin yer aldığı ortaya çıkmıştı.
 
Hint istihbaratının Sri Lankalı yetkilileri ülkedeki ilk terör  saldırısından 2 saat önce uyardığı iddia edilmişti.
 
Sri Lanka'da pazar günü Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini  sırasında Kochchikade'deki St. Anthony's, Katana'daki St. Sebastian ve  Batticaloa'daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo'daki beş yıldızlı  Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar  gerçekleştirilmişti.
 
Bu saldırıların ardından başkent Kolombo'nun banliyöleri Dehiwala'daki  konukevi yakınında ve Dematogoda'da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.
 
Sri Lanka makamları, saldırılarda 359 kişinin hayatını kaybettiğini,  500'den fazla kişinin yaralandığını açıklamıştı.