Son dakika haberleri peş peşe geliyor! Ve geri çekildiler

AA, GAZETEVATAN.COM |  13 Ekim 2017 Cuma - 13:48 | Son Güncelleme : 13 10 2017 - 14:43

Kuzey Irak bölgesinden son dakika haberleri art arda gelmeye devam ediyor. Peşmerge Komutanı Mustafa, Haşdi Şabi ve Irak ordusuyla çatışmaya girmemek için bazı noktalardan çekildiklerini belirtti.


Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi ve  Peşmerge Komutanı Şeyh Cafer Mustafa, Haşdi Şabi ve Irak ordusuyla çatışmaya girmemek için bazı temas noktalarından çekildiklerini açıkladı. 
 
Mustafa, Kerkük kent merkezinde Peşmerge komutanlarıyla yaptığı  görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında, Havice operasyonunun ardından  Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin, Kerkük'teki bazı bölgelerin Peşmerge tarafından kendilerine teslim edilmesi için "tehditler yağdırmaya" başladığını  ifade etti.
 
 
'PETROL KUYULARI, HAVALİMANI VE ASKERİ ÜSLERDEN ÇEKİLİN'
 
Peşmerge'nin kontrolündeki bölgelerden çekilmemesi üzerine dün gece  Haşdi Şabi ve Irak ordusunun, mevzilerine yakın bölgelere askeri sevkiyata  başladığını hatırlatan Mustafa, dün gece yaşananlar hakkınları şunları söyledi:
 
"Beşir ve Tazehurmatu kasabalarına askeri sevkiyat yapıldıktan sonra  Peşmerge'ye saldırmak istediler. Tüm imkânlarımızı seferber edip olası bir  çatışmadan uzak durmaya çalıştık. Ancak Haşdi Şabi komutanları, 2 saat içinde  bazı noktalardan, havalimanı, petrol kuyuları ve askeri üslerden çekilmemizi  istedi. Bunun bir emir olduğunu ve gereğini yapacaklarını söylediler. Peşmerge de  temas hattı olan bölgelerden askeri bir taktik gereği çekildi. Mevzilerin teslim edilmesi söz konusu değildir."
 
Öte yandan, Kerkük Güney Cephesi Komutanı Vesta Resul ise geri çekilmenin sadece Haşdi Şabi ve Peşmerge'nin karşı karşıya geldiği temas hattında  olduğunu teyit ederek, amaçlarının çatışmanın önüne geçmek olduğunu kaydetti.
 
Yerel medyada çıkan haberlerde de Kerkük'ün güneyindeki KYB'li  Peşmergelerin yaklaşık 18 kilometre uzunluğundaki temas hattından geri çekildiği  ve buralara Haşdi Şabi'nin yerleştiği belirtildi.
 
GERİ ÇEKİLEN PEŞMERGE MEVZİLERİNDE POZ VERDİLER
 
Iraklı askerlerin sosyal medyada yayılan fotoğraflarında Peşmerge mevzilerini ele geçirdikleri ve Kuzey Irak bayraklarını yaktıkları görülüyor.
 
Haşdi Şabi'nin dün gece Peşmerge'nin çekilmesi üzerine konuşlandığı  Beşir ve Tazehurmatu kasabası Kerkük'e yaklaşık 20 kilometre mesafede yer alıyor.
 
'TEHDİTLERE KARŞI KONUŞLANDIRILDILAR
 
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi (IKBY) başkan yardımcısı Kosret Resul bu sabah saatlerin, on binlerce peşmergenin Kerkük'ün çok etnikli petrol bölgelerinde olası "tehditler"e karşı konuşlandırıldığını söylemişti.
 
Resul "Binlerce peşmerge ve güvenlik güçleri Kerkük çevresinde konuşlandı. Perşembe akşamı Irak güçlerinin tehditleriyle yüzleşmek için en az 6,000 ek Peşmerge görevlendirildi." diye konuşmuştu.