YSK'dan Maltepe ve Beyoğlu kararı

AA |  05 Nisan 2019 Cuma - 11:50 | Son Güncelleme : 05 04 2019 - 11:50

YSK,İstanbul Maltepe'de tüm oyların, Beyoğlu'nda ise geçersiz oyların sayılmasına karar verdi


Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart Mahalli İdareler  Genel Seçimlerine ilişkin İstanbul'da Maltepe, Beyoğlu ve  Çekmeköy'deki itirazları karara bağladı.  YSK, İstanbul İl Seçim Kurulu kararlarına yapılan itirazları görüşmek  için dün gece toplandı.
 
AK Parti'nin itirazı üzerine, Maltepe 2. İlçe Seçim Kurulunca tüm  sandıklarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının  tümünün sayılmasına karar veren YSK, AK Parti YSK temsilcisi Recep Özel'in bir  başka başvurusu üzerine Maltepe 1. İlçe Seçim Kurulunca da İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkanlığı seçimine ait oy pusulalarının tümünün sayılmasını  kararlaştırdı. YSK, ayrıca MHP Maltepe İlçe Başkanı Mesut Kamburoğlu'nun yaptığı  iki ayrı başvuruda, Maltepe 1 ve 2. İlçe Seçim Kurulunca Maltepe İlçe Belediye  Başkanlığı seçimine ilişkin oy pusulalarının sayımına karar verdi.
 
Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu, geçersiz oyların yeniden sayım talebini  reddetmiş, İstanbul İl Seçim Kurulu, 4 Nisan'da Beyoğlu İlçe Seçim Kurulunun bu  kararını kaldırmıştı. CHP, İl Seçim Kurulu kararının durdurulması talebiyle  YSK'ye başvurdu. YSK, Beyoğlu 1. ve 2. İlçe Seçim Kurulunca tüm oyların sayımına  fiilen başlanmış olması nedeniyle itirazı reddetti. Böylece Beyoğlu'ndaki  geçersiz oylara ilişkin sayım işlemleri devam edecek.
 
Çekmeköy'de ise AK Parti'nin itirazı üzerine, geçerli ve geçersiz tüm  oyların sayımına başlanmıştı. Ancak İlçe Seçim kurullarının itiraz üzerine karar  vermesi için yasa gereği verilen süre dolmak üzere olduğundan yapılacak işlem  hakkında Çekmeköy İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı YSK'ye görüş sordu. YSK, sayım  döküm işlemlerinin aralıksız ve açık olarak gerçekleştirilmesine, sayım döküm  işlemlerinin en kısa sürede tamamlanması için ilçe seçim kurulunca yeterli  personelin görevlendirilmesine ve sayım döküm işlemlerinde adayların, siyasi  parti temsilcilerinin ve müşahitlerin hazır bulunabileceğine karar