Trump'tan DEAŞ'lılar için Guantanamo planı!

AA |  09 Şubat 2017 Perşembe - 17:36 | Son Güncelleme : 09 02 2017 - 17:36

ABD yönetiminin, terör örgütleri Taliban ve El Kaide'nin yanı sıra DEAŞ mensuplarının da Guantanamo hapishanesine götürülmesini öngören bir başkanlık kararnamesi üzerinde çalıştığı ve bunun yakında yürürlüğe gireceği iddia edildi.


New York Times gazetesindeki habere göre, Trump yönetimi, gelecekte  yakalanacak Taliban, El Kaide, DEAŞ ve diğer aşırıcı terör örgütü üyelerinin  Amerikan donanma üssünde yer alan Guantanamo hapishanesine getirilmesini yasal  olarak düzenleyen bir başkanlık kararnamesi üzerinde çalışıyor.
 
Taslak halindeki kararname, yakalanan terör örgütü Taliban, El Kaide,  DEAŞ üyeleri, bunlarla bağlantılı güçler ve DEAŞ'la bağlantılı kişi ve grupların  tutuklanarak ABD Savunma Bakanlığı tarafından Guantanamo hapishanesine  gönderilmesini mümkün kılıyor.
 
Ulusal güvenlik yetkilileri ise yeni kararname konusunda yönetime  uyarıda bulunuyor. Yetkililer, DEAŞ'a karşı askeri mücadele için Kongre  yetkisinin gerekmesi nedeniyle daha önce El Kaide için çıkarılan yetkinin DEAŞ  mensuplarının yakalanmasından sonra hukuki karmaşaya yol açabileceğini belirtti.
 
2012'de değiştirilen "Ulusal Savunma Yetkisi Kanunu"na göre ABD  Kongresi, hükümeti El Kaide ve Taliban üyeleri ile bu terör örgütleriyle  bağlantılı olma şüphesi bulunan kişilerin tutuklanması konusunda yetkili kılıyor.  Ancak Kongre şu ana kadar DEAŞ'a karşı savaş ve DEAŞ üyelerinin tutuklanması  konusunda yönetime onay vermedi.
 
Obama yönetimi, DEAŞ ile mücadeleyi El Kaide ile mücadele için  çıkarılan yetki kapsamında yürütüyordu. Obama yönetimi, 2014 yazından itibaren  DEAŞ'a karşı yürütülen mücadelenin 11 Eylül saldırısı sonrası yürürlüğe giren  kararname çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savunmuştu. Ama DEAŞ'ın El  Kaide'den ayrılmasıyla konu tartışmalı bir hal almıştı.
 
Obama kararnamesi iptal edilebilir
 
Trump yönetiminin yeni kararname taslağı ayrıca Obama yönetimi  tarafından 2009'da çıkarılarak Guantanamo'nun kullanımını düzenleyen ve 2010'da  hapishaneyi kapatmayı hedefleyen kararnamenin iptali anlamına geliyor.
 
Küba’nın Guantanamo Körfezi’ndeki Amerikan donanma üssünde yer alan  hapishane, 11 Eylül saldırıları sonrasında ABD’nin Afganistan’ı işgalinin  ardından açıldı. Dönemin ABD Başkanı George W. Bush tarafından ilan edilen  “terörle küresel savaş” kapsamında yakalanan terör zanlıları, ilk kez 11 Ocak  2002'de hapishaneye getirildi.
 
ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, bir yıl sonra 680 zanlıyı  Guantanamo’ya gönderirken zamanla buradaki tutukluların sayısı 800’e kadar  yükseldi. Dünyanın en kötü hapishanesi olarak tanımlanan Guantanamo’daki gündelik  hayata ilişkin görüntüler, bugüne kadar kamuoyuyla çok sınırlı bir biçimde  paylaşıldı.
 
Turuncu giysiler giydirilen zanlıların statüleri, Guantanamo ile  ilgili tartışmaların merkezinde yer alırken başta insan hakları örgütleri olmak  üzere büyük bir kesim, Bush yönetiminin ABD topraklarında suç kabul edilen  işkenceyi rahatça icra edebilmek ve mahkumların ABD yasalarının sağladığı  imkanlardan faydalanmasını önlemek için Guantanamo’yu açtığını sıklıkla dile  getirdi.
 
Uluslararası Af Örgütü, zanlılara yönelik yapılan sorgulama  tekniklerini “insan hakları skandalı” olarak tanımladı. Guantanamo'da şu anda 41  kişi tutuluyor.