Müşteriyle tartışan çalışan tazminatsız işten kovuldu, Yargıtay son noktayı koydu!

15 Mayıs 2019 Çarşamba - 9:47 | Son Güncelleme : 15 05 2019 - 9:47

İş yerine gelen bir müşteri ile tartışan çalışan, işveren tarafından tazminatsız olarak işten kovuldu. İşe iade davası açan çalışan ile ilgili son sözü Yargıtay söyledi. İşte detaylar…


Bazı çalışanlar, işleri gereği müşteri ile birebir muhatap olmak durumunda kalabiliyor. Böyle durumlarda da zaman zaman istenmeyen bazı durumlar yaşanabiliyor. Çalıştığı iş yerine gelen bir müşteri ile tartışan çalışanın işten kovulması mahkemeye taşındı. Tazminatsız olarak işten çıkarılan çalışanın açtığı işe iade davasında son sözü Yargıtay söyledi!

YARGITAY 9. HUKUK DAİRESİ, E. 2018/61, K. 2018/17736 ve 8.10.2018 tarihli kararında

Somut uyuşmazlıkta, davacı davalı işyerinde karşılama görevlisi olarak çalışırken VİP salonun girişindeki merdivenlerde oturarak sıra bekleyen yabancı bir müşteriyi bulunduğu yerin uygun olmadığı ve restaurantın dışına çıkması için uyarması sonrasında müşterinin buna itiraz ederek kendisine küfür etmesiyle tartışmanın başladığı , tartışma sonrasında müşterinin restoranı terk ettiği, kısa bir süre sonra yanında bir kadınla yeniden restorana geldiği davacının müşterinin kendisine küfür ettiğini ve kendisiyle tartıştığını gerekçe göstererek işverene bilgi vermeden kişisel insiyatif kullanarak erkek müşteriyi içeri almak istemediğini bildirdiği, bunun üzerine yeniden tartışma yaşandığı, davacı işçinin bu müşteriler tarafından işverene şikayet edildiği, işverenin de davacının iş akdini müşteriye karşı uygunsuz söz ve eylemleri sebebiyle feshettiği, prestijli ve tanınan bir restoran olan davalı işyerinde müşteriyle yapılan tartışmanın sosyal medyaya da yansıdığı, davacı işçinin kavgaya dönüşmeden çözebileceği basit bir anlaşmazlığı kısmen de kişiselleştirmek suretiyle büyümesine neden olduğu, davacının savunmasında da kabul ettiği üzere kadın misafirin ayrılırken kendisine küfür ettiğini, kendisinin de sinirine hakim olamayıp aynı şekilde karşılık verdiğini söylediği de gözetildiğinde davacının iş sözleşmesinin feshi müşterinin küfür etmesi nedeni ile haklı neden ağırlığında değilse de (bu tartışma eylemi işyerinde olumsuzluklara yol açtığından) geçerli nedene dayanmaktadır. Davanın reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalıdır.

Buna göre Yargıtay işten çıkarma konusunda işverene hak verirken tazminat konusunda ise çalışanın lehine karar verdi.