Meteoroloji'den o bölgeler için kritik uyarı! 'Dikkatli olun'

15 Şubat 2019 Cuma - 7:19 | Son Güncelleme : 15 02 2019 - 7:39

Meteoroloji'den yapılan son açıklamaya göre bugün ülke genelinde yağışlı bir hava etkili olacak. Marmara'da da çok bulutlu aralıklarla sağanak yağış etkisini sürdürürken, İç Anadolu Bölgesi'nde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don bekleniyor.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutu, Marmara, Kuzey Ege, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu (Eskişehir hariç), Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Muğla, Sinop ve Kastamonu çevreleri ile Antalya'nın batı kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, genellikle yağmur ve sağanak, Trakya, Marmara’nın güneyi, Kuzey Ege’nin iç kesimleri, Akdeniz'in yüksekleri, Karadeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu ile Doğu Anadolu’da karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağmur ve sağanak, Hakkari çevreleri ile Şırnak’ın doğu kesimlerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın; Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı bekleniyor.
 
HAVA SICAKLIĞI: Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava ile birlikte azalan hava sıcaklıklarının ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
 
RÜZGAR: Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzey doğu yönlerden hafif ve orta kuvvette, Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.
 
 
UYARILAR
 
KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Hakkari il geneli ile Şırnak'ın doğu ilçelerinde (Uludere ve Beytüşşebap), mevcut yüksek kar örtüsünün üzerine, bu akşam saatlerinden itibaren yeni kar yağışları bekleniyor. Kar yağışının öğle saatlerine kadar kuvvetli ve yer yer yoğun (20-40 cm) olacağı tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar ve dik yamaçlarda meydana gelebilecek çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.
 
KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın Marmara ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli, yer yer kısa süreli fırtına (40-70 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve doğalgaz kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.
 
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
 
Çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, Edirne, Kırklareli, Balıkesir, Bursa ve Bilecik çevrelerinde karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; bölge genelinde kuzey ve kuzeydoğu yönlerden kuvvetli (40-70 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.
 
BURSA °C, 7°C
 
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı
 
ÇANAKKALE °C, 7°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
İSTANBUL °C, 8°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
KIRKLARELI °C, 4°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu
 
 
EGE
 
Çok bulutlu, Manisa, Kütahya ve Muğla çevreleri ile İzmir'in kuzey kesimlerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak; Kütahya çevrelerinde kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın, Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden yer yer kuvvetli olarak (40-70 km/sa) esmesi bekleniyor.
 
A.KARAHISAR °C, 3°C
 
Çok bulutlu
 
IZMIR °C, 10°C
 
Çok bulutlu, kuzey kesimleri akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu
 
MANISA °C, 9°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu
 
MUĞLA °C, 12°C
 
Çok bulutlu, sabah saatlerinde güney kıyıları, öğle saatlerinden itibaren il geneli aralıklı sağanak yağışlı
 
 
AKDENİZ
 
Çok bulutlu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Antalya'nın batı kesimlerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak, iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların bu sabah saatlerinde Hatay çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
ADANA °C, 12°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı
 
ANTALYA °C, 16°C
 
Çok bulutlu, doğusu ile Finike, Kale, Kaş ve Kumluca ilçeleri aralıklı sağanak yağışlı
 
BURDUR °C, 9°C
 
Çok bulutlu
 
HATAY °C, 9°C
 
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların bu sabah saatlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
İÇ ANADOLU
 
Çok bulutlu, bölge genelinin (Eskişehir hariç) aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yağmur ve karla karışık yağmur, bölgenin yüksek kesimlerinde yer yer hafif kar şeklinde olması bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don bekleniyor.
 
ANKARA °C, 6°C
 
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde karla karışık yağmurlu, yüksekleri hafif kar yağışlı
 
CANKIRI °C, 6°C
 
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde hafif kar yağışlı
 
KIRIKKALE °C, 7°C
 
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde karla karışık yağmurlu, yüksekleri hafif kar yağışlı
 
KONYA °C, 7°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu, yüksekleri karla karışık yağmurlu
 
BATI KARADENİZ
 
Çok bulutlu, Sinop çevreleri ile Kastamonu kıyılarının yağmurlu, Kastamonu'nun iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
BOLU °C, 3°C
 
Çok bulutlu
 
DÜZCE °C, 9°C
 
Çok bulutlu
 
SİNOP °C, 8°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
ZONGULDAK °C, 7°C
 
Çok bulutlu
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.
 
AMASYA °C, 7°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu
 
ÇORUM °C, 5°C
 
Çok bulutlu, bu sabah saatlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışlı
 
SAMSUN °C, 7°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
TRABZON °C, 8°C
 
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu
 
DOĞU ANADOLU
 
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle karla karışık yağmur ve kar, Hakkari il geneli ile Şırnak'ın doğu ilçelerinde (Uludere ve Beytüşşebap) yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda buzlanma ve don olayı bekleniyor. Bölgenin güneydoğusunda çığ tehlikesine karşı dikkatli olunmalıdır.
 
ERZURUM °C, 0°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı
 
KARS °C, -1°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı
 
MUŞ °C, -2°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı kar yağışlı
 
VAN °C, 3°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Çok bulutlu, bölge genelinin akşam saatlerine kadar aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur, doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
 
DIYARBAKIR °C, 7°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu
 
GAZIANTEP °C, 6°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu
 
SIIRT °C, 7°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu
 
ŞANLIURFA °C, 9°C
 
Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı yağmurlu