İç tüzük değişiklik teklifi TBMM'ye sunulacak

AA |  06 Temmuz 2017 Perşembe - 20:29 | Son Güncelleme : 07 07 2017 - 2:16

AK Parti ve MHP üzerinde anlaştığı 17 maddelik iç tüzük değişiklik teklifini bugün TBMM Başkanlığı'na sunacak.


TBMM İçtüzük değişikliğine ilişkin AK Parti ile MHP arasında,  Meclis'te gerçekleşen toplantının dün yapılan oturumu yaklaşık 6 saat sürdü.
 
Toplantı sonrasında AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve MHP  Grup Başkanvekili Erkan Akçay, ortak açıklama yaptı.
 
Akçay, 22 Haziran'da başladıkları içtüzük çalışmasını tamamladıklarını  belirterek, teklifi, tam bir mutabakat içerisinde, her iki partinin imzasıyla  yarın TBMM Başkanlığı'na sunacaklarını söyledi. MHP'li Akçay, "Çok yararlı bir  görüşme oldu. Karşılıklı görüşler ve öneriler, içtüzük değişikliğine dercedilmiştir." dedi.
 
"Bu konuda katkı vermelidir"
 
Erkan Akçay ayrıca, söz konusu değişiklik metninde, Meclis TV'nin  yayın süresi ile ilgili düzenlemenin de bulunduğunu ifade etti. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise halkın kendilerine  verdiği talimatı yerine getirmek adına iki siyasi parti olarak etkin ve verimli  bir içtüzük çalışmasına imza attıkları kanaatinde olduğunu söyledi.
 
TBMM'nin denetim yollarını daha iyi yapabilmek, yasama faaliyetlerini  daha etkin ve verimli hale getirmek ve Meclis çalışmalarının huzur içinde  gerçekleşmesini sağlayacak bir içtüzük çalışmasının ortaya çıktığının altını  çizen Elitaş, "Gönül isterdi ki İçtüzük teklifine diğer siyasi parti grupları da  katılsın. Dileğimiz, ümidimiz ve çağrımız şudur ki anamuhalefet partisi ve diğer  parti, anayasa komisyonundaki çalışmalarda, varsa bu konuda katkı vermeleridir."  diye konuştu.
 
 "24 saat Meclisi  izleyebilecek miyiz?"
 
Uzlaşmanın önemine değinen Elitaş, kapıları kapatarak değil, konuşarak  bir noktaya varılması gerektiğinin örneğini gösteren MHP Grup Başkanvekili Erkan  Akçay ve MHP Anayasa Komisyonu Üyesi Mehmet Parsak'a ve AK Parti adına  görüşmelerde yer alan Genel Sekreter Abdulhamit Gül'e teşekkür etti.
 
Elitaş, İçtüzük teklifini yarın MHP ve AK Parti imzasıyla TBMM  Başkanlığı'na birlikte sunacaklarını bildirdi.Açıklamanın ardından Elitaş, Akçay, Gül ve Parsak İçtüzük  değişikliğine ilişkin hazırlanan kanun teklifini imzaladı.
 
Gazetecilerin, Meclis TV yayını hakkında, "24 saat Meclisi  izleyebilecek miyiz?" sorusuna Elitaş, "Şartlar oluştuğu takdirde  izleyebileceğiz. Artık bundan sonra 24.00'e kadar çalışmak da olmayacak, angarya  ortadan kalkacak. 21.00'e kadar çalışılacak. Angarya kalktığı için yayını  21.00'den önce de bitirme ihtimali mevcut." yanıtını verdi.