Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi'nden sürpriz ziyaret!

AA |  01 Ocak 2020 Çarşamba - 11:17 | Son Güncelleme : 01 01 2020 - 11:17

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK Komuta Kademesi, yeni yıla kara, deniz ve hava birliklerine düzenledikleri sürpriz ziyaretlerle girdi. Suriye’nin sıfır noktasında "karacılar", Diyarbakır’da "havacılar" ve Trabzon'da "denizcilerle" bir araya gelen Akar ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mehmetçiğe hitap ederek, "Sizin duruşunuz dosta güven düşmana korku veriyor." dedi.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara  Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral  Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile ilk olarak  Gaziantep’e gitti. Gaziantep Havalimanı’nda 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan  Yayla ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Akar ve komutanlar, buradan  sınırın sıfır noktasındaki Çıldıroba Üs Bölgesi'ne geçti. 
 
Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve İdlib Gerginliği  Azaltma Bölgesi’nden sorumlu birliğin Müşterek Harekat Merkezi’nde faaliyetlere  ilişkin brifing alan Bakan Akar, talimatlar verdi. Askerlerle yemekhanede  karavanadan yemek yiyen Akar ve TSK Komuta Kademesi'nin bir sonraki durağı ise  Diyarbakır’daki 8. Ana Jet Üs Komutanlığı oldu.
 
Barış Pınarı başta olmak üzere terörle mücadele harekatlarında önemli  görevler icra eden Pars ve Atmaca filolarına ev sahipliği yapan üs komutanlığında  brifing alan Akar ve komutanlar daha sonra Mehmetçikle bir araya geldi. 
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN MEHMETÇİĞE KUTLAMA
 
Akar ve TSK Komuta Kademesi daha sonra Trabzon'a geçerek Karadeniz  Uyumu Harekatı'nı icra eden bahriyelileri ziyaret etti.  TCG Yavuz fırkateynine  çıkan Bakan Akar ve komutanlara köprü üstünde faaliyetlere ilişkin brifing  verildi.  Bahriyelilerle akşam yemeği yiyen Akar daha sonra personelle bir araya  geldi.
 
Bu sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da telefonda  bahriyelilere hitap etti. 
 
Erdoğan, 2020 yılının hayırlı olması temennisinde bulunarak,  "Özellikle Barış Pınarı Harekatı ile Doğu Akdeniz’de Türkiye-Libya arasındaki  anlaşma ile attığımız adımlarda gösterdiğiniz duruş sebebiyle de sizleri şahsım,  milletim adına kutluyor, tebrik ediyorum. Sizin duruşunuz, özellikle denizlerdeki  bu duruşunuz dosta güven, düşmana korku veriyor. Bundan dolayı ayrıca sizleri  kutluyorum." ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın sözlerine Mehmetçik "sağ ol" diyerek karşılık verdi. 
 
 
"GEREKENİ YAPTIK, YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ"
 
Öte yandan Milli Savunma Bakanı Akar, kara, deniz ve hava  birliklerindeki konuşmalarında, Mehmetçiğin bugüne kadar büyük başarılar  kazandığını, ülkenin birlik, beraberliği ve güvenliği için önemli fedakarlıklar  yaptığını vurguladı. Akar, "Bizim için asil milletimizin egemenliği,  bağımsızlığı, güvenliği çok önemli. Bunun için de etkin, caydırıcı, saygın  Silahlı Kuvvetleri olarak gece-gündüz demeden elimizden gelen gayreti en yüksek  düzeyde göstererek verilen görevleri bugüne kadar başardık, başarmaya devam  edeceğiz." diye konuştu.
 
Teröristlerin, Türkiye’nin hudutlarının güneyinde kurmayı amaçladığı  terör koridorunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başlatılan  Barış Pınarı Harekatı ile tarumar edildiğinin altını çizen Akar, "Şu anda orada  barış koridoru kurulması için çalışmalar sürüyor. Bunu başarmak suretiyle bir  taraftan sınırlarımız ve halkımızın güvenliğini diğer taraftan da Suriyeli  kardeşlerimizin güvenli, gönüllü, saygın bir şekilde topraklarına, evlerine  dönmelerini sağlayacağız." ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin yaptığı mutabakatlara uyduğunu, Rusya ve ABD’den de  üzerinde anlaşılan, mutabakata varılan konularda gerekeni yapmalarını  beklediklerini vurgulayan Akar, "İlgili arkadaşlarımız bununla ilgili olarak  gece-gündüz demeden onlarla temas kurarak hakkımızı, hukukumuzu, taleplerimizi  kendilerine iletiyor ve bunların yerine getirilmesi için gayret gösteriyorlar."  dedi.  
 
Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatları ile temizlenen bölgelerde  hayatın normale döndüğüne dikkati çeken Akar, "Orada huzurun, barışın, istikrarın  idamesi için elimizden gelen her türlü katkıyı vermeye çalışıyoruz. Tüm  faaliyetlerimiz sırasında bize yönelik olası tacizlere karşı da bunları  olabildiğince objektif değerlendirerek gerekli karşılığı veriyoruz. Bu konuda  herhangi bir şekilde bizim geri adım atmamız söz konusu değil. Meşru müdafaa  kapsamında yapmamız gereken neyse misliyle mukabele… Bunu yaptık yapmaya devam  edeceğiz. Oradaki personelimizin hayatını tehlikeye atmamak için, hak ve  menfaatlerimiz için yapılması gereken ne varsa şimdiye kadar yaptık, bundan sonra  da yapmaya devam edeceğiz."
 
"KIBRIS BİZİM MİLLİ MESELEMİZDİR"
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin milletinin egemenlik ve güvenliğine yönelik  faaliyetlerinin yanı sıra Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'ta da sorumluluklarının  olduğunu belirten Akar, "Biz uluslararası hukuka saygılıyız, iyi komşuluk  ilişkilerinden yanayız. Bu şekilde olmadığı takdirde buna karşılık da hiçbir  oldubittiye izin vermeyeceğimizi, orada ne kendi ne Kıbrıslı kardeşlerimizin  hakkını çiğnetmeyeceğimizi defalarca söyledik. Bölgedeki mevcut zenginliklerin  hakça bölüşülmesini istiyoruz. Kıbrıs bizim milli bir meselemizdir. Geri adım  atmamız söz konusu değil. Ülkemizin, milletimizin ve Kıbrıslı kardeşlerimizin  hakkını, hukukunu sonuna kadar savunacağız. Bu konuda yapılması gereken ne varsa  yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizin ve asil milletimizin hak, alaka ve  menfaatlerini tüm denizlerde koruduk, korumaya devam edeceğiz."
 
 
LİBYA MUTABAKATI
 
Libya ile imzalanan mutabakata da değinen Akar, "Yüzyıllardır beraber  yaşadığımız Libyalıların mağduriyetine, onlara yönelik saldırılara göz yummamız  mümkün değil." diye konuştu. 
 
Mutabakatların uluslararası meşruiyeti olan Ulusal Mutabakat Hükümeti  ile imzalandığını vurgulayan Akar, Libya tezkeresine ilişkin ise "Bize verilen  görev neyse bunu da inşallah sonuna kadar yapmak durumundayız. Verilecek her  türlü göreve hazır olduğumuzu herkesin bilmesini istiyoruz." dedi. 
 
TSK’nin uluslararası barışa da sağladığı katkıya dikkati çeken Akar,  "Şu anda 2 bin 500 civarında TSK personeli üç kıta, 21 bölgede uluslararası  ittifaklara uygun şekilde yapılması gereken görevleri başarıyla yapıyor." diye  konuştu.
 
Hulusi Akar, sözlerini Mehmetçiğin yeni yılını kutlayarak, başarılar  dileyerek tamamladı. 
 
HULUSİ AKAR'IN SÜRPRİZİ
 
Akar ve TSK Komuta Kademesi’nin inceleme ve denetlemelerde  bulundukları birliklerdeki Mehmetçiğe bir de sürprizi oldu.
 
Akar’ın davetlisi olarak ziyaretlere eşlik eden ünlü sanatçı Esat  Kabaklı da Mehmetçik ile bir araya geldi. Birliklerde mini birer konser veren  Kabaklı, türkülerini "dünyanın en güzel ordusu" olarak nitelendirdiği Mehmetçik  ile söyledi. 
 
"Bil Oğlum", "Çanakkale Türküsü", "Bu Bayrak" gibi türkülerini  seslendiren Kabaklı, Mehmetçiğin yeni yılını kutlayarak, "Koca Mehmetçiğin önünde  türkü söylemek ayrı bir keyif." dedi.