Hamilelik depresyonuyla nasıl başa çıkılır?

AA |  19 Ekim 2018 Cuma - 14:59 | Son Güncelleme : 19 10 2018 - 14:59

Kadın hayatındaki en özel dönemler arasında yer alan hamilelik, hormon dengesinin değişmesi nedeniyle duygu durum değişikliklerini de beraberinde getiriyor. Bu dönemde ivme kazanan belirsizlikler ve kaygılar nedeniyle de zaman zaman depresyon kaçınılmaz olabiliyor.


“Bebeğimi ve kendimi hamilelik boyunca koruyabilecek miyim”, “Yediklerim bebeğime ne kadar faydalı”, “Acaba sorunsuz bir doğum yaşayabilecek miyim?”, “Bebeğim sağlıkla doğacak mı?”, “Doğduktan sonra hayatımı nasıl eski haline getirebilirim, bebeğim eski yaşantıma adapte olacak mı yoksa her şeyi ona göre mi düzenlemek zorunda kalacağım?” gibi pek çok soru, anne adaylarının hamilelik dönemini sıkıntıyla geçirmelerine sebep olabiliyor.
 
Hamilelik sürecinin birçok konuda kaygıya yol açtığını belirten  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Meriç Çağrı Ağır, “Kadınlar, içgüdüsel olarak annelik yeteneğine sahip olsalar da, doğumdan sonra bebeğin bakımıyla ilgili kaygılardan, hamilelik boyunca alınan kilolara kadar pek çok neden anne adayını depresyona sürükleyebilir” dedi.
 
HORMONLARINIZ SİZİ ESİR ALMASIN!
 
Hamilelikte en çok şikayet edilen ani duygu değişimlerinin sebebinin hormonlar olduğunu ifade eden Dr. Ağır, özellikle hamileliğin son aylarında artan mutsuzluk, halsizlik, isteksizlik durumuna dikkat çekerek, “Bazı anne adaylarında bu süreç uzayıp, doğum sonrasında da görülebilmektedir. Özellikle gebeliğin sonuna doğru yükselen östrojen, progesteron ve böbreküstü bezleri hormonlarının, doğumdan sonra birdenbire azalması yeni annelerde yetersizlik hissi oluşmaktadır. Hamilelik ve lohusalık döneminde yaşanan depresyon, bebeğe ve anneye oldukça zarar vermektedir. Depresyondan uzak durabilmek için bebekle ilgili motivasyonun artırılması önemlidir” dedi.