Çin nükleer silah müzakerelerine katılmayacak

AA |  20 Mart 2017 Pazartesi - 15:02 | Son Güncelleme : 20 03 2017 - 15:13

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua: "Müzakereye katılmayacak olsak da nükleer silahların yasaklanması ve topyekun imha edilmesi yönündeki kesin ve net tavrımız değişmeyecektir"


Çin, Birleşmiş Milletlerin (BM) bu yılki "Nükleer  Silahların Yasaklanması Antlaşması" müzakere toplantısına katılmayacağını  açıkladı. 
 
Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin'de  düzenlediği günlük olağan basın toplantısında, anlaşmanın taraflarıyla "dürüst ve  derin" diyaloğun ardından yaptıkları dikkatli değerlendirmeler neticesinde, bu  yılki müzakerelere katılmama kararı aldıklarını söyledi.
 
Nükleer silahların kapsamlı şekilde yasaklanması ve topyekun imha  edilmesinden yana olduklarının altını çizen Hua, "bu tutumlarının, söz konusu  anlaşmanın temeliyle aynı doğrultuda olduğunu" dile getirdi.
 
Nükleer silahsızlanma hedefine bir günde ulaşılmasının mümkün  olmadığını vurgulayan Hua, bu amacın gerçekleştirilmesi için "küresel stratejik  istikrarı ve ülkelerin ulusal güvenliğini teminat altına alacak şekilde adım adım  ilerlenmesi gerektiğini" kaydetti.
 
İlgili sürecin mevcut nükleer silahsızlanma ve yayılmayı önleyici  uluslararası mekanizmalar tarafından ele alınması gerektiğini savunan Sözcü Hua,  "Müzakereye katılmayacak olsak da nükleer silahların yasaklanması ve topyekun  imha edilmesi yönündeki kesin ve net tavrımız değişmeyecektir." ifadesini  kullandı.
 
BM'de yapılan oylamada "Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması"  müzakere toplantısının 27 Mart'ta yapılması kararlaştırılmıştı. Çin'in çekimser  oy kullandığı karar tasarısına başta ABD olmak üzere nükleer silaha sahip çoğu  ülke karşı çıkmıştı.