Çavuşoğlu'ndan flaş "mülteci anlaşması" açıklaması!

AA |  15 Mart 2017 Çarşamba - 21:25 | Son Güncelleme : 15 03 2017 - 23:28

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: AB ile mülteci anlaşmasını iptal edebiliriz.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda'nın skandal kararına işaret ederek, "Şartlar yerine gelmezse yaptırımların devamı gelir. Göç anlaşmasını iptal edebiliriz." dedi.

24 TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Gidemememizin sebebini sordum sebep seçimler mi dedim o zaman seçimlerden sonra geleyim ona da garanti veremem dediler. Hollanda Başbakanı dürüst bir adam değil, ben onu adam zannediyordum ama adam değil, siyasetçi önce dürüst olacak. Rasyonel bir cevapları yok ve şu anki söylemlerinde de dürüst değiller.

Hollanda'nın, kendisinin ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma  Betül Sayan Kaya'nın ziyaretlerini engellemesine ilişkin süreci anlatan  Çavuşoğlu, öncesinde Hollanda Başbakanı Mark Rutte'nin "Türk bakanın buraya  gelmesini istemiyoruz" şeklinde bir açıklama yaptığını hatırlattı.
 
Bunun üzerine Hollandalı mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde bu  tutumun sebebini sorarak, ziyareti Hollanda'da bugün gerçekleştirilen genel  seçimden sonra da yapabileceğini söylediğini aktaran Çavuşoğlu, "Ben seçim  sonrası da garanti veremem" yanıtını aldığını aktardı.
 
Bu süreçte Hollanda Başbakanı Mark Rutte'un sosyal medyadan yeniden  "Türk bakanı seçim öncesi de seçim sonrası da istemiyoruz" şeklinde açıklamalarda  bulunduğunu ve bu açıklamalar üzerine kendisinin Hollanda'ya gitmeye karar  verdiğini belirten Çavuşoğlu, "Uçuş izni istedik tüm bu olaylar olduktan sonra ve  önce izni gönderdiler. Yazılı izin verildi." dedi.
 
 
"Hollanda Başbakanını adam zannediyordum"
 
Mevlüt Çavuşoğlu, Hollanda hükümetinin daha sonra ziyaret için "50  kişiyle ancak görüşebilirsiniz, 100 kişiyle görüşebilirsiniz, 30 kişiyle  konuşabilirsiniz" şeklinde şartlar öne sürmeye başladığını belirtti. Çavuşoğlu,  "Sürekli 'Bu önerimizi de kabul etmezseniz iptal ederiz' diye tehdit ediyorlar.  Hollanda Başbakanı yalan söylüyor. Dürüst bir adam değil. Ben onu adam  zannediyordum. Biz onunla oturduk göç anlaşmasını falan müzakere ettik. Adam  zannediyordum ama adam değil, dürüst değil." diye konuştu.
 
Son şart olarak Lahey'de konuşmasını istediklerini, o şartı da kabul  ettiğini belirten Çavuşoğlu, "Bu sefer demişler ki '50 kişiyle yapabilir, bize de  katılacak kişilerin isimlerini vermek zorundasınız, vermezseniz uçuş izinini  iptal ederiz'. Ben kendi topraklarımda kendi vatandaşlarımın ismini niye vereyim  sana? Fişlemek mi istiyorsun?" ifadesini kullandı.
 
Çavuşoğlu, süreci "Böyle isim vermek, liste vermek diplomaside de yok,  teamülden de değil. Hemen arkasından yazılı iptal ettiklerine dair belge geldi."  dedi.
 
"Gerek duyarsak maslahatgüzarı da çekeriz"
 
kili diplomatik ilişkilerin ne düzeyde kalacağına ilişkin  değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, "Lahey Büyükelçisi atanacak mı?" sorusuna   "Hayır atanmayacak" yanıtını verdi.
 
Çavuşoğlu, "Maslahatgüzar en düşük düzeyde, yüksek bir düzey değildir.  Gerek duyarsak onu da çekeriz. Ama şu anda en azından minimum düzeyde bir  diplomasi işlesin. Özür dilerler, yaptıkları hatayı Başbakanımıza söylemiş, 'Hata  yaptık' demiş, maslahatgüzarın ve başkonsolosun tutuklanmasıyla ilgili." diye  konuştu.
 
Türkiye'nin Hollanda vatandaşlarını ve Hollandalı yatırımcıları  kesinlikle hedef almadığını belirten Çavuşoğlu, "Hollanda devletine ve hükümetine  biz bu yaptıklarını ödettireceğiz, bunun başka çıkar yolu yok." dedi.
 
Hollanda'ya yönelik yaptırımların devamının geleceğini belirten  Çavuşoğlu, bu adımların Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  değerlendirmeleri doğrultusunda atılacağını kaydetti.
 
"Göç anlaşmasını da 'Bugünden itibaren uygulamıyoruz' deriz, biter"
 
Türkiye ile AB arasındaki 18 Mart mutabakatını, vize serbestisi  konusunu da değerlendiren Çavuşoğlu, "Geri Kabul Anlaşması zaten tamamen iptal  edildi, şu an uygulamıyoruz zaten. Bunlar bizi vize konusunda oyaladılar,  oyaladılar. Geri Kabul Anlaşması'nı uygulamıyoruz, 18 Mart göç anlaşmasını da  bundan sonra uygulamayacağız. Yani değerlendiriyoruz. Eğer bu şartlar yerine  gelmezse bir an evvel, onu da uygulamayacağız." diye konuştu.
 
Çavuşoğlu, "Bu bizim elimizde. Göç anlaşmasını da 'Bugünden itibaren  uygulamıyoruz' deriz, biter. Biz bunu tek taraflı durdurabiliriz." ifadesini  kullandı.
 
"Avrupa Birliği böyle giderse zaten dağılacak"
 
Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde nasıl bir tutum alacağını da  değerlendiren Çavuşoğlu, "Avrupa'nın dağılmasının bize de bir faydası yok. Ama şu  anda Avrupa'nın bu hale düşmesinin de sorumlusu biz değiliz. Dağılan bir yere,  batan gemiye siz biner misiniz? Mantıklı değil. Batarsa zaten binemiz söz konusu  değil. Avrupa Birliği böyle giderse zaten dağılacak." değerlendirmesini yaptı.
 
Çavuşoğlu, "Danimarka Başbakanının 'Gelmezseniz iyi olur' şeklindeki  tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna, "Danimarka'da da çok ciddi bir  radikal sağ var şu anda, çok güçlendi maalesef. Danimarka'da bile böyle bir zemin  kayması varsa, Danimarka da bu noktalara geliyorsa vay Avrupa'nın haline, uçuruma  doğru gidiyor." yanıtını verdi.
 
"Yüzde 60- 63 arası evet çıkacak"
 
Avrupa'da aşırıcılığın, İslam ve Türkiye karşıtlığının artmasıyla  birlikte Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak halk oylamasında "Hayır" çıkması için  bir çaba ortaya konulduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:
 
"Bunlar 16 Nisan'dan sonra yumuşar mı diye biz hesap edersek, ona göre  adım atarsak hiç adım atamayız. Biz milletimiz ne istiyor, Türkiye Cumhuriyeti,  devletimiz için vatanımız için ne ihtiyaç var, istikrar nasıl sağlanabilir,  koalisyonlar olmadan seçimler zamanında nasıl yapılabilir, bunu yaparken  demokrasi nasıl işler, güçler ayrılığı parlamentoyla yürütme arasında nasıl tesis  edilir, yargının bağımsızlığının yanında tarafsızlığı nasıl temin edilir bunu  düşünüyoruz."
 
Çavuşoğlu, halk oylamasının sonucuna ilişkin, "Yüzde 60'ın üzerinde,  60 - 63 arası evet çıkacak." tahmininde bulundu.