YKS tercihleri ne zaman başlayacak? YKS kontenjan kılavuzu yayınlandı!

02 Ağustos 2018 Perşembe - 9:51 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 9:51

YKS tercihleri ne zaman başlayacak? Sorusunun yanıtı merakla beklenirken ÖSYM yeni bir duyuru yaptı ve YKS kontenjan kılavuzunu yayınladı. Üniversiteye yerleşme hayali kuranlar için YKS hakkında merak edilen tüm bilgileri derledik.


Bu yıl ilk kez düzenlenen YKS sınav sonuçları sonrasında gözler tercihlerin ne zaman başlayacağına çevrildi. 2018 yılı üniversite tercihleri hangi tarih aralıklarında ve nasıl yapılacak? İşte tüm detaylar...

2018 YKS KONTENJAN KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

2018 ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
 
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yayımlanan  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzuna göre, tercihler 7-14 Ağustos'ta  alınacak. Adaylar, tercih işlemlerini tamamladıktan sonra tercih süresinde  "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden değişiklik yapabilecek. 
 
ÖSYM tarafından "2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Yükseköğretim  Programları ve Kontenjanları Kılavuzu" yayımlandı. Kılavuza göre, 2018-Temel  Yeterlilik Testi (TYT) puanı en az 150 olan adaylar, yerleştirmede kullanılacak  Y-TYT ve varsa Y-SAY, Y-SÖZ, Y-EA, Y-DİL puanlarına göre tercih yapacak.
 
Adaylar, tercih işlemlerini, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile  7-14 Ağustos'ta ÖSYM'nin "https://ais.osym.gov.tr internet" adresinden bireysel  olarak gerçekleştirecek.
 
Adayların, tercih işlemini tamamladıktan sonra tercih süresi  içerisinde "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden tercih bilgilerini  kontrol etmesi ve yazıcıdan tercih listesini almaları gerekiyor.
 
2018-YKS sonucu ile bir yükseköğretim programına merkezi  yerleştirmeyle yerleşen (ek yerleştirme dahil) veya özel yetenek sınavıyla bir  yükseköğretim programına kayıt olan adayların, 2019-YKS'ye girdikleri takdirde,  ortaöğretim başarı puanlarının (OBP) çarpılacağı katsayı veya katsayılar yarıya  düşürülecek.
 
2018-TYT'de 150 ve üzeri puan alan adaylar ön lisans programlarını,  2018-Alan Yeterlilik Testi (AYT) veya Yabancı Dil Testi'nde (YDT) ilgili puan  türünde 180 ve daha fazla puan alanlar yükseköğretim programlarını tercih  edebilecek. Adaylar, kılavuzdaki tercih yapma haklarının bulunduğu programların  kod ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını  tercih sırasına göre yazacak.