Ve AK Parti ile MHP anlaştı!

AA |  05 Temmuz 2017 Çarşamba - 19:20 | Son Güncelleme : 06 07 2017 - 0:06

AK Parti ile MHP, Meclis içtüzük değişikliklerinde anlaştı. AK Parti ile MHP 17 maddelik ortak metin hazırladı.


AK Parti ile MHP, TBMM İçtüzük değişikliğine ilişkin ilk  toplantısında, 17 maddeden oluşan metin üzerinde uzlaşmaya vardı. 
 
TBMM İçtüzük değişikliğine ilişkin AK Parti ile MHP arasında,  Meclis'te gerçekleşen toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.
 
Toplantının sonunda açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa  Elitaş, partisinin yetkili organları tarafından hazırlanan, yürürlük ve yürütme  maddeleriyle birlikte 13 maddelik değişiklik teklifini MHP'nin yöneticileriyle  masaya yatırdıklarını belirtti.
 
Elitaş, toplantıda söz konusu metnin, bugüne kadar yapılan çalışmalar  ve dünya örneklerindeki uygulamalar da dikkate alınarak değerlendirildiğine  işaret etti. Bu kapsamda metindeki 2 maddenin çıkarıldığını, MHP'den teklif  edilen 6 maddenin de metne eklendiğini anlatan Elitaş, toplam 17 maddede uzlaşı  sağladıklarını söyledi.
 
Metnin, her iki partinin de yetkili kurullarında tekrar  değerlendirileceğinin altını çizen Elitaş, ardından yeniden bir araya gelerek,  düzenlemeye son halini vereceklerini ifade etti.
 
Mustafa Elitaş, bu hafta içerisinde TBMM Başkanlığına içtüzük  teklifini sunma imkanı bulmuş olacaklarını belirterek, "Çalışmalara katkı  sağlayan Sayın Akçay'a, Sayın Mehmet Parsak'a ve Sayın Abdulhamit Gül'e teşekkür  ediyorum. Çok medeni bir ortamda tartışarak iyi bir içtüzük, TBMM'nin etkin,  verimli ve huzurlu bir çalışma ortamını ortaya çıkaracak bir çalışmaya katkı  sağladık. Umuyorum, diliyorum ki parti yetkili kurullarımız da bizim bu  görüşlerimiz doğrultusunda kanaatlerini belirtir, biz de son noktayı koyarız."  diye konuştu.
 
"Önemli bir gelişme sağlamış bulunuyoruz"
 
MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ise AK Parti'nin 22 Haziran'da  içtüzük değişikliğine ilişkin önerisini kendilerine ulaştırdığını ve bunun  üzerinde yoğun bir çalışma yürüttüklerini söyledi.
 
"Bugün altı saat süren yoğun bir görüşmeden sonra büyük ölçüde yararlı  ve karşılıklı öneriler ile katkıları dikkate alarak önemli bir gelişme sağlamış  bulunuyoruz." ifadesini kullanan Akçay, metni MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve  partilerinin yetkili kurullarına taktim ettikten sonra yeniden bir araya  geleceklerini belirtti.
 
Erkan Akçay, Meclisin etkin ve verimli çalışmasına yönelik, söz  haklarını kısıtlamadan ve söz haklarına mani olmadan, belirli ilkeler  çerçevesinde ortak ve makul bir mutabakata doğru ilerlediklerini kaydetti.
 
Akçay, çalışmalardan dolayı Elitaş ve Abdulhamit Gül'e teşekkür etti.

ETİKETLER

ak parti mhp iç tüzük