Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Prof. Dr. Özkan, o anları anlattı

AA |  11 Ekim 2017 Çarşamba - 21:00 | Son Güncelleme : 11 10 2017 - 21:00

Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Özkan, "Yüz nakli operasyonunda eski yüzü çıkartıp tümörü temizleyip, yeni yüzü yerleştirdiğimizde bambaşka bir insanla karşılaştık. Tüm ekip o an birkaç saniye durakladık. Kendimizi çok farklı hissettik. Karşımızda başka bir insan vardı" diyerek, ameliyatta yaşananları anlattı.


Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan,  Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştirdiklerinde yaşadıklarını, "Yüz nakli  operasyonunda eski yüzü çıkartıp tümörü temizleyip, yeni yüzü yerleştirdiğimizde  bambaşka bir insanla karşılaştık. Tüm ekip o an birkaç saniye durakladık.  Kendimizi çok farklı hissettik. Karşımızda başka bir insan vardı." ifadeleriyle  aktardı. 
 
Kepez Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Erdem Beyazıt Kültür  Merkezi'nde düzenlenen "Kepez’de Kariyer Günleri"nin ilk konuğu, Türkiye'de ilk  yüz naklini yapan Prof. Dr. Özkan oldu.
 
İş kariyerini ve meslekte yaşadığı tecrübeleri öğrencilerle paylaşan  Özkan, yetenek ve istekler doğrultusunda meslek seçilmesi gerektiğini belirtti.  "İş güvenliği" ya da "iyi ücret" gibi kaygılarla tıp alanına girilmemesi  gerektiğine dikkati çeken Özkan, hangi meslekte olursa olunsun, o işin iyi  yapılması halinde mutlaka para kazanılacağını kaydetti.
 
Etkinlikte öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Özkan, ilk yüz nakli  sırasında ne hissettiklerinin sorulması üzerine, naklin ön çalışmasının birkaç  yıl sürdüğünü hatırlattı.
 
Uğur Acar'a yaptıkları ilk yüz naklinde, organın tranferi için  helikopter ve eskort araçlarının tahsis edildiğini anımsatan Özkan, operasyondan  sonra tedavide gerekli ilaçları devletin karşıladığını kaydetti.Özkan, "Yüz nakli operasyonunda eski yüzü çıkartıp tümörü temizleyip, yeni yüzü yerleştirdiğimizde bambaşka bir insanla karşılaştık. Tüm ekip o an birkaç saniye durakladık. Kendimizi çok farklı hissettik. Karşımızda başka bir insan vardı." değerlendirmesinde bulundu.
 
Geçmişte 35- 40 yıl olan insan ömrünün 80 seneye çıktığını da belirten  Özkan, kısmi müdahalelerle insan ömrünün uzatabilindiğini ifade ederek, "Genetik  koduna girince bunlar çok daha kolay çözülecek bence. Koyun kopyalamak için 280  kez tekrar yapıldı. Bu kadar sabırlı bir çalışma yapılırsa ortaya ne çıkar  bilmiyorum. Ölümsüzlük bulunursa ne faydası olur, onu da bilmiyorum. Bunu  bulursanız başka bir şey çıkar mı bilmiyorum. Veba çaresizdi, son 200 yıldır  verem hastalığı bugünkü kanser gibiydi." açıklamasında bulundu.