Türkiye'den İsrail'e sert tepki: Şiddetle reddediyoruz

AA |  22 Şubat 2020 Cumartesi - 0:00 | Son Güncelleme : 22 02 2020 - 0:00

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Doğu Kudüs'teki yasa dışı yerleşim birimlerini genişletme kararına tepki göstererek uluslararası hukuku ve Birleşmiş Milletler (BM) kararlarını hiçe sayan işgalci anlayışı bir kez daha şiddetle reddettiklerini bildirdi.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail Başbakanı Binyamin  Netanyahu'nun, ülkesinde seçimlere sayılı günler kala, işgal altında tutulan  Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerde yine çok sayıda ilave konut inşa  edileceğini açıkladığı belirtildi.
 
Açıklamada, "Uluslararası hukuku ve BM kararlarını hiçe sayan bu  işgalci anlayışı bir kez daha şiddetle reddediyoruz." ifadesine yer verildi.
 
Her seçim öncesinde, Filistin halkının haklarını gasbetmeyi ve  uluslararası hukuku ayaklar altına almayı adet edinen İsrail yönetiminin bu  alışkanlığını sürdürdüğünün görüldüğü vurgulanan açıklamada şunlar kaydedildi:
 
"İsrail'in söz konusu yasa dışı adımları atarken ABD tarafından bir  süre önce açıklanan sözde barış planından da cesaret aldığı açıktır. Filistin  toprakları Filistin halkınındır. İşgalci zihniyet bu gerçeği hiçbir zaman  değiştiremeyecektir."
 
İsrail Başbakanı Netanyahu dün, Doğu Kudüs'te yer alan iki yasa dışı  Yahudi yerleşim birimine 5 bin 200 yeni konut inşa edeceklerini açıklamıştı.
 
Netanyahu'nun söz konusu kararının, İsrail'de 2 Mart'ta yapılacak  erken seçime sayılı günler kala gelmesi ise dikkati çekiyor.
 
İsrailli insan hakları kuruluşu Peace Now'ın verilerine göre, işgal  altındaki Doğu Kudüs'te 13 yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor.