Türkiye'den ABD'nin skandal 'Golan' kararına tepki! Açıklamalar peş peşe geldi...

25 Mart 2019 Pazartesi - 21:06 | Son Güncelleme : 25 03 2019 - 21:06

ABD Başkanı Donald Trump, 'Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığını"' ilan eden başkanlık kararını imzaladı.Bu skandal imzadan sonra Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'nin bir kez daha uluslararası hukuku yok saydığını, bu kararın, İsrail'in ilhakını asla meşrulaştırmayacağını söyledi.AK Parti Sözcü Ömer Çelik de 'Golan Tepeleri' için açıklamalarda bulundu. Çelik, 'Orası (Golan Tepeleri) İsrail toprağı değildir. Orası Suriye toprağıdır, o toprak Suriyelilerin toprağıdır. (ABD'nin Golan Tepeleri kararı) Bu kararı bir kere daha yanlış bulduğumuzu ve kararlılığımızı herkese duyurmak istiyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu kararın karşısında olacağımızdan kimse kuşku duymasın. Başkan Trump'ın attığı o imza gayrimeşru bir karardır.' açıklamasında bulundu.Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 'ABD'nin Golan Tepeleri kararı ve İsrail'in Gazze'yi bombalaması, barış karşıtı çatışmacı zihniyetin tezahürüdür.' açıklamasında bulundu.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald  Trump'ın "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini resmen tanıdığını" ilan  eden başkanlık kararını imzalamasına Twitter'dan tepki gösterdi. 

Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın başkanlık kararını imzalaması üzerine  Twitter'dan paylaşımda bulundu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, paylaşımında "ABD, bir kez daha  uluslararası hukuku yok saydı ancak bu karar, İsrail'in ilhakını asla  meşrulaştırmayacak. Aksine, Orta Doğu'daki barış çabalarını engelleyerek bölgede  gerilimi daha da artıracak." ifadelerini kullandı.

 

AK PARTİ SÖZCÜ ÖMER ÇELİK: O İMZA  GAYRİMEŞRU BİR KARARDIR

AK Parti Sözcü Ömer Çelik de 'Golan Tepeleri' için açıklamalarda bulundu. Çelik, 'Orası (Golan Tepeleri) İsrail toprağı  değildir. Orası Suriye toprağıdır, o toprak Suriyelilerin toprağıdır. (ABD'nin Golan Tepeleri kararı) Bu kararı bir  kere daha yanlış bulduğumuzu ve kararlılığımızı herkese duyurmak istiyoruz. Türkiye olarak sonuna kadar bu kararın  karşısında olacağımızdan kimse kuşku duymasın. Başkan Trump'ın attığı o imza gayrimeşru bir karardır.' açıklamasında bulundu.

 

'ABD ARAPLARIN ANA DÜŞMANI OLDU'

Beşşar Esed rejimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan  Tepeleri üzerinde İsrail'in işgalini resmen tanıyan kararını imzalamasına tepki  göstererek, kararın "ABD'yi Arapların ana düşmanı" yaptığını öne sürdü. 

Rejimin dışişleri bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkilinin,  resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamasında, "ABD Başkanı, Suriye Arap  Cumhuriyeti'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne bariz bir saldırıyla, işgal  altındaki Suriye toprağı Golan'ın 'Siyonist işgal varlığına' eklendiğini kabul  etti. Karar, ABD ve İsrail'in Arap milletine karşı düşmanlıkla kurdukları organik  ittifakın somut göstergesi oldu ve ABD'yi Arapların temel düşmanı haline  getirdi." ifadeleri kullanıldı.

Rejim, Trump'ın 21 Mart'taki "Golan Tepeleri üzerindeki İsrail  egemenliğini tam olarak tanımasının zamanı geldi" mesajına da aynı şekilde tepki  vermişti.

Suriyeli muhalifler ise Golan'ın Suriye toprağı ve Trump'ın çağrısının  uluslararası hukuka aykırı olduğu yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bu imza Netanyahu'ya seçim hediyesidir

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald  Trump'ın, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen  tanıdığını" ilan eden başkanlık kararını imzalamasına ilişkin, "Biz bu imzaya  karşıyız, bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil." dedi.

Çavuşoğlu, Mimar Sinan Kongre Merkezi'nde düzenlenen Memur-Sen Antalya  Buluşması'nda yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Trump'ın, Suriye toprakları olan  Golan Tepelerinin sözde "İsrail'in toprakları olduğunu" kabul eden bir belgeye  imza attığını anımsatarak, "Bunu da büyük bir marifet gibi şova dönüştürdü."  değerlendirmesinde bulundu.

Buna tepkisini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yanı başında da Netanyahu. Baştan söylüyorum. Biz bu imzaya karşıyız.  Bu karara karşıyız. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bugün Suriye rejimiyle  ilişkilerimizin bu boyutta olması böyle bir kararı kabul etmemizi gerektirmez.  Tam tersi Türkiye Cumhuriyeti her zaman ilkeli tutum sergilemiştir. Buralar  Suriye'nin ve Suriye halkının topraklarıdır. Bu imza İsrail'in işgalini  meşrulaştırmaz. Öyle görüyoruz ki Trump'ın bu imzası güya şu anda seçim öncesinde  zor durumda olan Netanyahu'ya adeta bir seçim hediyesidir. Yolsuzlukla sorgulanan  ve hukuk önünde hesap veren Netanyahu'ya bu sözde hediyenin bir faydası olmaz.  Kendi halkını bile bölen ve bugün de Gazze'de görüyorsunuz, Gazze'yi bombardımana  tutan bu zalime ne yapsanız bir faydası yoktur. O yüzden Amerika'nın bu çabaları  beyhudedir. Amerika'nın hukuk tanımaz, uluslararası hukuk tanımaz kararlarını biz  kabul etmiyoruz. Uluslararası hukuku hiçe sayan ve Birleşmiş Milletler  kararlarını hiçe sayan adımları ardı ardına görmeye başladık. Önce  büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı ve sürekli İsrail'in zulmüne verdikleri  destek ve şimdi de Golan Tepelerinin işgaline meşruiyet kazandırma çabaları.  Türkiye sonuna kadar bu konuda da gereğini yapacaktır, uluslararası camiayla da  bir hareket edecektir. Çünkü tek taraflı atılan bu adımları biz desteklemiyoruz,  doğru bulmuyoruz, kabul etmiyoruz. Birleşmiş Milletler dahil her platformda ne  gerekiyorsa onu da yapacağız inşallah."

"Tüm mağdur ve mazlumların umudu Türkiye"

Bugün ülkenin sorumluluğunun 781 bin kilometrekare topraklarıyla  sınırlı olmadığını her platformda anlatmaya çalıştıklarını belirten Çavuşoğlu,  Türkiye'nin 1,8 milyar ümmetin umudu olduğunu kaydetti.

Türkiye'nin tüm mağdurların ve mazlumların umudu olduğunu vurgulayan  Çavuşoğlu, Müslüman olsun olmasın tüm mazlumların yanında olduklarını aktardı.

Çavuşoğlu, bu konularda en büyük hassasiyeti Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın ve onun çalışma arkadaşlarının gösterdiğini bildirdi.