Son dakika... 'Yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz!'

19 Eylül 2017 Salı - 17:06 | Son Güncelleme : 19 09 2017 - 18:11

ABD Başkanı Donald Trump ilk kez BM Genel Kurul'unda seslendi. Nükleer faaliyetlerine devam etmesi durumunda "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten" başka seçeneklerinin kalmayacağını söyledi. İran'ı terörü desteklemekle suçlayan Trump, Türkiye, Lübnan ve Ürdün'e mültecilere kucak açmalarından ötürü teşekkür etti.


Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu Görüşmeleri 120'den fazla devlet ya da hükümet başkanının katılımıyla New York’ta başladı.
 
15 dakika süresi olmasına rağmen 40 dakika konuşan Trump, "Teröristler ve aşırılık yanlıları güç toplayarak Birleşmiş Milletler gezegeninin her köşesine yayıldı. Geçmişin aklıyla hareket etmeliyiz. Koalisyon ve istikrarı böyle sağlayabiliriz. Ülkelerin, kendi vatandaşlarının çıkarlarını korumalarını ve başka ülkelere saygı duymalarını istiyoruz. Tanrı'nın bize bahşetmiş olduğu hayat çerçevesinde ABD olarak kendi kaderimizi çizmek istiyoruz. Bu görüşmeler bize güzel ilişkiler sağlıyor." ifadelerini kullandı.
 
 
"Biz ABD'de yaşam biçimimizi kimseye empoze etmeye çalışmıyoruz." ifadelerini kullanan ABD Başkanı, "Güçlü uluslar kendi egemenliklerini savunurlar. Fakat, dünyada haydut devletler var. Bazı ülkeler teröre destek veriyor. Kuzey Kore çürük bir rejime sahip. Kuzey Kore'nin nükleer silah peşinde koşması ve kullandığı balistik füzeler tüm dünyayı tehdit ediyor. BM Genel Kurulu'na yüksek çoğunlukla yaptırımları onayladıkları için teşekkür ediyorum. ABD müttefiklerini korumak zorunda kalırsa, Kuzey Kore'yi tek başımıza yok etmekten başka seçeneğimiz kalmaz. Roket adam kendisi ve rejimi için intihar görevinde. " dedi.
 
Trump," İran yönetimi bir katil rejimdir. İran yönetimi teröre destek veriyor. Terörle mücadele kararı aldığım 50 kadar ülkeyle ortak aldığımız birlikte mücadele etme kararı sonrası kendi uluslarımızın dışında bunları tutmalıyız. Onları finansal kaynaklar sağlayanlara engel olmalıyız. Afganistan'daki şeytanlar için askeri operasyonlarımızı yeniden şekillendirilecek. Tekrar şekilde Taliban ile mücadelemizle ilgili planlarımız şekillendirilecek. DEAŞ'ı yıkmak için son 8 ayda çok fazla adım atıldı. Suriye'deki krizin arttığını gördük. Siyasi bir kriz var. ABD, hava sahasında gerekli müdaheleyi gerçekleştirmiştir." dedi.
 
Venezuela’daki durumun ‘tamamıyla kabul edilemez’ olduğunu belirten Trump, adım atmaya hazır olduklarını ifade etti. "Venezuela'daki sorun sosyalizmin kötü uygulanması değil, özüne sadık bir şekilde uygulanmasıdır" dedi.
 
TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR
 
Trump ayrıca, "Ürdün, Türkiye ve Lübnan’a mültecilere kucak açtıkları için teşekkür eden Trump, mültecileri en kısa zamanda ülkelerine yeniden yerleştirmenin önemini vurguladı.Türkiye ve Lübnan'a destekleri için teşekkür ediyoruz."