Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak?

20 Aralık 2019 Cuma - 14:11 | Son Güncelleme : 20 12 2019 - 14:23

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? Sorusu Türk-İş- Hak-iş ve DİSK’in 2020 yılının yeni asgari ücret talebinin açıklamasından sonra oldukça merak edilen soruların arasına girdi. Peki, 2019 yılının bitimine günler kala, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak? İşte asgari ücret hakkında ayrıntılı bilgiler…


Asgari ücret son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. 17 Aralık Salı günü gerçekleştirilen asgari ücret 3. toplantısı, bazı detayları gündeme getirmiş, ilk kez resmi olarak asgari ücret açıklaması yapılmıştı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, TÜİK verilerini ele aldıktan sonra son toplantıyla 2020 yılı için düşülen asgari ücret açıklanacak. Peki, Asgari Ücret Tespit Komisyonu ne zaman toplanacak?

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU NE ZAMAN TOPLANACAK?

Asgari ücret zammı için komisyon toplamda 4 ayrı toplantı yapacak. 2 Aralık'ta hükümet temsilcisi olan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantının ardından komisyon, 10 Aralık'ta işçi temsilcisi olan Türk-İş'in ev sahipliğinde ikinci toplantıyı gerçekleştirdi. Üçüncü toplantı ise bugün (17 Aralık) işveren temsilcisi TİSK'in ev sahipliğinde yapılıyor. Son toplantı ise yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda gerçekleştirilecek.

Asgari Ücret Tespit  Komisyonu’nun 23-27 Aralık tarihleri arasında açıklanması bekleniyor.

SENDİKALAR KARARLI

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ortak asgari ücret taleplerini 2 bin 578 TL olarak açıkladılar. Türk-İş bu yıl, Hak-İş ve DİSK ile birlikte hareket edip, ortak  bir rakam açıklama kararı almıştı. 

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Türk-İş’in 32 yıldır yaptığı araştırmalar sonucu yaşam maliyetinin daha önce 2 bin 578 lira olduğunu ifade etmiştik. 2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla bu 2020 için geçerli olacağı için bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif edilmedi” dedi.