Şirince’de Nişanyan Evleri ve kaçak yapılar yıkılacak

01 Ağustos 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 01 08 2017 - 2:30

İzmir’in turistik köyü Şirince’de imar planına aykırı yapıldığı için küçük otel, pansiyon ve evlerin de aralarında olduğu 95 kaçak yapıdan 22’si hakkında yıkım kararı verildi.


İzmir’in turistik köyü Şirince’de imar planına aykırı yapıldığı için küçük otel, pansiyon ve evlerin de aralarında olduğu 95 kaçak yapıdan 22’si hakkında yıkım kararı verildi.  3. derece sit alanı olan Şirince’de imara aykırı olarak yenilenen veya inşa edilen yapılar hakkındaki yıkım kararı 2011 yılında alınmış ancak tepkiler üzerine yıkım ertelenmişti. Şirince’de geçen hafta, üç kişiye ait yapılarda 1 Ağustos sabahı saat 09.00’da yıkım başlatılacağına dair tebligat geldi. İmara aykırı 128 yapının olduğu belirtilen Şirince’de daha önce yıkım kararı verilen yapılar arasında Nişanyan Evleri ve Sevan Nişanyan ile Ali Nesin’in kurucusu olduğu Nesin Vakfı’na ait Matematik Köy ile Tiyatro Medresesi de bulunuyordu.
1986’da ‘doğal sit alanı’, 1997’de ise ‘üçüncü dereceden doğal sit alanı’ ilan edilen Şirince’de bu tarihten sonra imara aykırı yapılan evler kaçak sayıldı. İzmir İl Özel İdaresi Encümeni, 2010 ve 2011’de yapıların ‘sit alanında kaçak olarak inşa edildiği’ gerekçesiyle yıkılmasını isteyince benzer durumda onlarca yapı olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak daha sonra tepkiler ve yapılan görüşmeler sonrası yıkım kararları ertelenmişti.
 
Valilik’e gidildi ama...
 
Geçen hafta kendilerine tebligat geldiğini belirten Tekin Karadağ, “Şimdilik 3 kişiye tebligat yapıldı. Ancak diğerlerinin de yıkılacağını öğrendik. Yıkılacaklar arasında Nişanyan Evleri, Matematik Köy ve çok sayıda tesis var. Selçuk Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden bana gelen yazıya göre 1 Ağustos sabahı saat 09.00’da yıkıma gelecekler. Yıkılacak yerler için valiliğe gidildi. Bu yıkımdan sonra en az 50-60 yapı daha yıkılacağını öğrendik” dedi.