Rusya'dan Barış Pınarı Harekatı açıklaması!

AA |  10 Ekim 2019 Perşembe - 13:34 | Son Güncelleme : 10 10 2019 - 13:46

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus ve Türk askeri yetkililerinin, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili sürekli temas halinde olduklarını belirterek, "Suriye krizinin başından bu yana, Türkiye'nin sınır güvenliğiyle ilgili endişelerini anladığımızı vurguluyoruz. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonu, ABD'nin bu bölgede attığı adımların sonucu." dedi.


Lavrov, Bağımsız Devletler Topluluğu Dışişleri Bakanları Toplantısı  için bulunduğu Türkmenistan'da, gazetecilere Barış Pınarı Harekatı'na ilişkin  değerlendirmelerde bulundu.
 
Suriye krizinin çözümü için 1998 tarihli Adana Mutabakatı'nın önemine  işaret eden Lavrov, "Suriye krizinin başından bu yana, Türkiye'nin sınır  güvenliğiyle ilgili endişelerini anladığımızı vurguluyoruz. Aynı zamanda bu  endişelerin Ankara ve Şam arasında 1998 tarihli Adana Mutabakatı çerçevesinde  giderilmesini de önemle vurguladık." diye konuştu.
 
"Şam ve Ankara arasında diyalog kurulmasını sağlamaya çalışacağız"
 
Lavrov, Suriye'nin kuzeydoğusundaki durum nedeniyle ABD'yi suçlayarak  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusundaki operasyonu, ABD'nin bu  bölgede attığı adımların sonucu. Yıllarca Amerikalıların burada yaptığı deneyin  tehlikeleri, oradaki Kürt ve Arap aşiretleri karşı karşıya getirerek Kürt  kartının oynanmaması konusunda uyardık."
 
Barış Pınarı Harekatı öncesinde Rus ve Türk liderlerin görüştüğü  bilgisini aktaran Lavrov, "Rus ve Türk askeri yetkililer, Barış Pınarı  Harekatı'yla ilgili sürekli temas halinde. Şimdi Şam ve Ankara arasında diyalog  kurulmasını sağlamaya çalışacağız. Bunun iki tarafın da çıkarına olduğunu  düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 
Lavrov, Şam yönetimi ile terör örgütü YPG/PKK arasında diyalog  başlatmaya çalışacaklarını kaydetti.