Pompeo ABD'nin İran kararını duyurdu: Yaptırımlar devreye sokulacak

AA |  06 Ağustos 2018 Pazartesi - 5:11 | Son Güncelleme : 06 08 2018 - 5:11

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD'nin, İran Nükleer Anlaşması'ndan dolayı askıya aldığı yaptırımları bugün itibarıyla tekrar devreye sokacağını bildirdi.


Pompeo, Asya seyahatinin dönüş yolunda gazetecilere açıklamalarda  bulundu.
 
ABD medyasında yer alan haberler göre, Beyaz Saray'ın bugün İran'a  yönelik devreye sokulacak yaptırımlar konusunda açıklama yapacağını belirten  Pompeo, "ABD bu yaptırımları devreye sokacak. Bunlar İran'ın kötü niyetli  faaliyetlerine karşı çabalarımızın önemli bir parçasıdır." ifadesini kullandı.
 
ABD yönetiminin Tahran ile masaya oturmaya açık olduğuna dikkati çeken  Pompeo, bunun için Tahran'ın önce politikasında çok büyük değişiklikler yapması  gerektiğini vurguladı.
 
İran yönetimini "kötü aktörler" olarak niteleyen Pompeo, ABD Başkanı  Donald Trump'ın niyetinin İran'ın "normal bir ülke gibi davranmasını sağlanmak"  olduğunu ifade etti.
 
ABD Başkanı Donald Trump, 14 Temmuz 2015’te Avusturya'nın başkenti  Viyana’da P5 1 (ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya) ile İran arasında  imzalanan ve 16 Ocak 2016’da yürürlüğe giren Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP)  olarak adlandırılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini ve İran'a yönelik  yaptırımların yürürlüğe sokulacağını duyurmuştu.
 
Trump'ın kararının ardından ABD Hazine Bakanlığından, İran'a yönelik  ilk yaptırım paketinin 6 Ağustos'ta, ikinci yaptırım paketinin ise 4 Kasım'da  devreye gireceği bildirilmişti.