ÖSYM Başkanı Aygün'den flaş YKS açıklaması

22 Haziran 2020 Pazartesi - 11:07 | Son Güncelleme : 22 06 2020 - 11:26

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 27-28 Haziran'da yapılacak YKS'ye ilişkin açıklama yaptı. ÖSYM Başkanı Aygün, "YKS adaylarına maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen aday, maske, siperlik ve dezenfektanı ile sınava gelebilecek. Kovid-19 şüphesi olan adayların sınavdan önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığına iletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına gitmeyecekler." dedi. ÖSYM Başkanı Aygün, YKS sonuçlarının, 28 Temmuz 2020'de açıklanacağını sözlerine ekledi.


Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof.  Dr. Halis Aygün, 27-28 Haziran'da yapılacak YKS öncesi ÖSYM'nin  hazırlıklarına ilişkin açıklama yaptı.
 
Bu yılki sınava 2 milyon 437 bin 119 adayın başvuru yaptığını bildiren  Aygün, Yükseköğretim Kurulunca alınan karar gereği, Temel Yeterlilik Testi (TYT)   için geçen yıl verilen 135 dakikalık sürenin, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha  ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldığını, ayrıca merkezi yerleştirme yapılan  lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180  baraj puanının da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildiğini  hatırlattı.
 
2020-YKS'de adayların yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu  olacaklarının altını çizen Aygün, 12. sınıfın ikinci dönem konularından soru  sorulmayacağını ifade ederek tüm adaylara başarılar diledi.
 
Bu kapsamda YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testinin (TYT)  27 Haziran Cumartesi günü saat 10.15'te başlayacağını ve adaylara 165 dakika süre  verileceğini kaydeden Aygün, ikinci oturum olan Alan Yeterlilik Testleri'nin  (AYT) 28 Haziran Pazar günü saat 10.15'te başlayıp 180 dakika olacağını, üçüncü  ve son oturum olan Yabancı Dil Testi'nin (YDT) ise 28 Haziran'da saat 15.45'te  başlayacağını ve adaylara 120 dakika süre verileceğini hatırlattı.
 
Adayların sınav saatinden en az 1 saat 15 dakika önce sınav  binalarında hazır olması gerektiğine işaret eden Aygün, "Adaylar, sınavın sabah  oturumlarında 10.00, öğleden sonra oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav  binalarına alınmayacak. T.C kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya  nüfus cüzdanında T.C kimlik numarası, fotoğraf bulunmayan adaylar için il/ilçe  nüfus müdürlükleri sınav günleri açık bulundurulacak." ifadelerini kullandı.
 
Sınavda corona virüs önlemleri alınacak
 
Sınav için ÖSYM olarak tüm hazırlıkları yakından takip ettiklerini  bildiren ÖSYM Başkanı Aygün, corona virüs salgınına karşı alınan tedbirleri şöyle  anlattı:
 
"Sınav binalarının/okulların sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak  ve dezenfekte edilecek. YKS'nin her oturumunda, corona virüs önlemleri kapsamında  adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan  dağıtılacak. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında  getirebilecekler. Sınav görevlilerine de maske ve dezenfektanla birlikte lateks  eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maske ve/veya siperlikleri  ile de gelebilecekler.
 
Bilim Kurulu'nun önerisi doğrultusunda adaylar sınav salonuna geçip  sırasına oturduktan sonra isterlerse sınav süresince maskelerini çıkarabilecek.  Ancak görevliler maskelerini çıkarmayacaklar. Okul bahçelerindeki yığılmayı  önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç  kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girişte ve sınav  bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri  tarafından yönlendirilecek. Okul bahçeleri girişinde/önünde kümelenmenin  önlenmesi için ailelerin çocuklarını bıraktıktan sonra beklememeleri ve  ayrılmaları önem arz ediyor."
 
Kovid-19 durumu olan adaylar ayrı binalarda sınava alınacak
 
Halis Aygün, Kovid-19 durumu olan adaylara yönelik açıklamasında ise  şunları kaydetti:
 
"Kovid-19 durumu olan adaylar tüm sınav merkezlerinde hazırlanan yedek  binalarda ayrı salonlarda sınava alınacak. Kovid-19 tanısı konulmuş adaylar,  tedavisi tamamlanıp karantina sürecinde olan adaylar, Kovid-19 vakası ile teması  olup karantina sürecinde olan adaylar ve Kovid-19 şüphesi olan adayların sınavdan  önce bu durumlarını ÖSYM Başkanlığına iletmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki  adaylar yedek sınav binalarında ayrı salonlara atanacak, yeni atandıkları bu  binalarda ayrı salonlarda sınava girecekler, ilk atandıkları sınav binasına  gitmeyecekler."
 
ÖSYM Başkanı Aygün, YKS sonuçlarının, 28 Temmuz 2020'de açıklanacağını  sözlerine ekledi.
 

ETİKETLER

ösym yks açıklama