Mistura'dan anayasa komisyonu hamlesi

AA |  13 Haziran 2018 Çarşamba - 17:54 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 17:54

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, Cenevre'de Türk, Rus ve İranlı yetkililerle anayasa komisyonunu görüşmek üzere bir araya gelecek.


Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan  De Mistura'nın, İsviçre'nin Cenevre kentinde Türk, Rus ve İranlı yetkililerle  önümüzdeki hafta bir araya geleceği bildirildi. 
 
BM Cenevre Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, De Mistura'nın,  Suriye görüşmelerinde bir anayasa komisyonunun kurulması yolunda Türkiye, Rusya  ve İran'dan "üst düzey yetkilileri" istişarelerde bulunmak üzere 18-19 Haziran'da  Cenevre'ye davet ettiği belirtildi.
 
Açıklamada, bu ülkelerin daveti kabul ettiği ve Özel Temsilci'nin,  Suriye görüşmelerine taraf diğer ülke temsilcilerine de benzer davetler de  bulunacağı aktarıldı.
 
Görüşmelerin detayı ve basına açık olup olmamasına ilişkin ise De  Mistura'nın yarın Cenevre'de gazetecileri bilgilendireceği kaydedildi.
 
De Mistura, 30 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Rusya'nın Soçi kentinde  gerçekleştirilen Suriye görüşmelerinde 50 kişiden oluşacak bir anayasa komisyonu  kurulmasına karar verildiğini söylemişti.
 
Özel Temsilci De Mistura, Suriye krizine siyasi bir çözüm  bulunabilmesi için son günlerde Türkiye, İran ve Mısır'da temaslarda bulunmuştu.