Merkel ile Putin'den Kuzey Kore ve Ukrayna zirvesi

AA |  11 Eylül 2017 Pazartesi - 19:23 | Son Güncelleme : 11 09 2017 - 19:23

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore ve Ukrayna'daki durumu görüştükleri bildirildi.


Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, yaptığı yazılı açıklamada,  Merkel'in bugün Putin ile telefonda görüştüğünü belirtti.
 
Görüşmede iki liderin, Kuzey Kore'nin nükleer silahlanmasına ilişkin  ihtilafın barışçıl yollarla çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir olunduğunu  ifade eden Seibert, Şansölye Merkel'in, Kuzey Kore'nin tutumunu değiştirmesi  amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) hızlı şekilde yaptırım kararları alma çabalarını desteklediğini kaydetti.
 
Ukrayna
 
Seibert, iki liderin, Rusya'nın, Ukrayna'nın Donbas bölgesine BM  misyonunun gönderilmesine ilişkin  teklifini de ele aldığını aktardı.
 
Merkel'in, Rus inisiyatifini prensipte memnuniyetle karşıladığını  ancak görevlendirmeye ilişkin bazı değişikliklerin yapılması gerektiğine dikkati  çektiğini kaydeden Seibert, Putin'in de bunu olumlu karşıladığını ve planlanan BM  misyonunun temas hattıyla sınırlı olmamasını kabul ettiğini belirtti.
 
Seibert, söz konusu BM misyonuyla daha çok Avrupa Güvenlik ve  İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin Minsk önlemler paketi kapsamında görev  yaptıkları yerlerde korunacağını kaydetti.