Memur statüsüne geçirilen uzman erbaşlara ilişkin kanun teklifi

AA |  07 Kasım 2018 Çarşamba - 15:04 | Son Güncelleme : 07 11 2018 - 15:04

MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter'in hazırladığı teklif, memur statüsüne geçirilen uzman erbaşların mali ve özlük hakları ile kimliklerinin iade edilmesini öngörüyor.


MHP İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter, memur statüsüne geçirilen uzman çavuşların mali ve özlük hakları ile kimliklerinin iade  edilmesini öngören kanun teklifi verdi. 
 
Yönter'in hazırladığı 'Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni TBMM Başkanlığına sunuldu.
 
Teklife göre, atama işlemleri yaş sınırının dolmasından önce  tamamlanacak ve uzman erbaşlar aylık ile diğer mali haklardan faydalanmaya devam  ederek uzman erbaş olarak emekli edilebilecek.
 
Teklifin gerekçesinde, şu değerlendirmelere yer verildi:
 
"Emekli uzman çavuşların, uzun yıllar uzman erbaş olarak görev yapıp  45 yaş sınırı nedeniyle kısa bir süreliğine memur kadrolarına atanarak, mali ve  özlük haklarıyla uzman erbaş kimliklerinden mahrum bırakılarak memur statüsünden  emekli edilmeleriyle oluşan mağduriyetin ve adaletsizliğin giderilmesi için mali  ve özlük hakları ile uzman erbaş kimliklerinin iade edilmesi bir haktır. Bu hakkı  da yıllarca alın teri dökerek, uzman çavuş rütbesi altında fazlasıyla yerine  getirmişlerdir."