MEB harekete geçti! Okula başlama yaşı...

AA |  27 Temmuz 2019 Cumartesi - 10:42 | Son Güncelleme : 27 07 2019 - 13:08

Milyonlarca anne ve babayı ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İnstagram hesabından "Okula yeni başlayacak kuzuların anne babaları için ufak bir hatırlatma" notuyla paylaştığı videoyla veliler için bilgilendirmede bulundu.

Videoda, ilkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasına yönelik düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı yaş gruplarına göre okul kayıt durumuna ilişkin tablolar yer aldı.

Buna göre, 2013'te doğan ve Eylül 2019 itibarıyla 72-80 ay aralığında olan çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığınca "e-Okul" üzerinden çocukların okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan "Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu" da kullanıma açıldı.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula yeni başlayacak  çocukların doğum yılına göre hangi kademe okullara gideceğine ilişkin paylaştığı  videoyla velilere bilgilendirmede bulundu. Selçuk, İnstagram hesabından, "Okula yeni başlayacak kuzuların anne  babaları için ufak bir hatırlatma" notuyla paylaştığı videoda, daha önce 66 ay  olan ilkokula başlama yaşının 69 aya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin ardından  çocukların doğum tarihine göre hangi kademe okula gidebileceğine açıklık getirdi.
 
  
 Videoda, yeni düzenleme sonrasında 2019-2020 eğitim-öğretim yılı yaş  gruplarına göre okul kayıt durumuna ilişkin bilgilendirici tablolar yer aldı.  Buna göre, Eylül 2019 itibarıyla 36-44 ay arasında olan 2016 doğumlu  çocuklar boş kontenjan olması durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama  sınıflarına kaydedilebilecek. 33-35 aylık çocukların ise kreş ve gündüz bakım  evlerine kaydı yapılacak.
  
 
 2015'te doğan 45-56 ay aralığındaki çocuklar boş kontenjan olması  durumunda anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarına kaydedilebilecek.  2014'ün ocak, şubat, mart aylarında doğan 66-68 ay aralığındaki  çocuklar, okul öncesi eğitim kurumuna gidecek veya velinin isteğiyle ilkokula bir  yıl erken başlayabilecek. 57-65 aylık çocuklar ise okul öncesi eğitim  kurumlarının aday kaydına alınacak.
 
 
 69-71 aylık çocuklar için ilkokul veli izniyle bir yıl ertelenebilir
 
  2013'te yılının ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz,  ağustos ve eylül aylarında doğan ve dolayısıyla Eylül 2019 itibarıyla 72-80 ay  aralığında olan çocukların ilkokul 1. sınıfa kaydı zorunlu olacak. Aynı yılın ekim, kasım, aralık aylarında dünyaya gelen 69-71 aylık  çocuklar için de ilkokul 1. sınıfa kayıt zorunlu olacak ama bu velinin isteğiyle  bir yıl ertelenebilecek.
 
 
  
Okula Başlama Yaşı Hesaplama Robotu hizmete sunuldu
 
Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığınca "e-Okul" üzerinden çocukların  okul öncesi çağ yaşını hesaplamaya olanak sağlayan "Okula Başlama Yaşı Hesaplama  Robotu" kullanıma açıldı.
Uygulamayla veliler, çocuklarının doğum tarihi bilgilerini girerek  hangi kademe okula kayıt yaptırabileceğini hesaplayabilecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Okula yeni başlayacak kuzuların anne babaları için, ufak bir hatırlatma...

Ziya SELÇUK (@ziyaselcukprofdr)'in paylaştığı bir gönderi ()