Katar'a abluka uygulayan ülkelerin liderleri bir araya geldi

18 Mayıs 2018 Cuma - 9:50 | Son Güncelleme : 18 05 2018 - 9:50

Katar'a abluka uygulayan ülkelerin liderleri, birkaç gün önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ev sahipliğinde Kahire'de bir araya geldi.


Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın Ofis Müdürü Bedr  el-Asakir, sosyal paylaşım ağı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Birkaç gün  önce Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin ev sahipliğinde gerçekleşen  dostluk görüşmesi devam ediyor." ifadesini kullandı.
 
Ofis Müdürü Asakir'in Twitter hesabında yayınladığı fotoğrafta, Bin  Selman'ın ellerini Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife ile Mısır Cumhurbaşkanı  Sisi'nin omzuna koyduğu ve yanlarında Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin  Zayid görülüyor.
 
Katar'a abluka uygulayan ülkelerden de görüşmeyle ilgili resmi bir  açıklama yapılmazken, Asakir de görüşmenin ne zaman ve nerede gerçekleştiğine  dair bilgi vermedi.
 
Görüşmede Katar konusunun ele alınıp alınmadığı konusunda henüz bir  bilgi yok ancak genelde söz konusu ülkelerin ikili görüşmelerinde Körfez kriziyle  ilgili açıklamalarda bulunuluyor.
 
Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır  yönetimlerinin, 5 Haziran 2017'de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmeleri  ve ekonomik abluka uygulamaları Körfez bölgesinde krize yol açmıştı.
 
Kuveyt de her iki tarafı birbirine yakınlaştırmak için ara buluculuk  çabası harcasa da şimdiye kadar bu konuda bir gelişme olmadı.
 
  

ETİKETLER

katar abluka kahire mısır