İsrail'in iddialarına sert tepki: Suriye topraklarını bombalamak için...

AA |  23 Ekim 2018 Salı - 18:22 | Son Güncelleme : 23 10 2018 - 18:29

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail'in, Beyrut'taki bazı yerleşim yerlerinde silah depolarının olduğu yönündeki iddialarıyla güneydeki gerginliği sürdürmek istediğini söyledi.


Lübnan Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Avn,  Birleşmiş Milletler (BM) Lübnan Barış Gücü (UNIFIL) Komutanı General Stefano Del  Col'u başkent Beyrut'un doğusunda Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.
 
Beyrut'taki Refik Hariri Uluslararası Havalimanı yakınlarında bulunan  yerleşim yerlerinde silah depolarının olduğu yönünde İsrail tarafından öne  sürülen iddiaların asılsız olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Avn, ülkede bulunan  yabancı diplomatik temsilcilerin bölgede yaptığı incelemelerle de bunun teyit  edildiğini kaydetti.
 
İsrail'in bu tür iddiaları Lübnan'ın güney bölgesindeki gerginliği  sürdürmek için yaydığını savunan Avn, İsrail'in, Suriye topraklarını bombalamak  için Lübnan hava sahasını ihlal ettiğinin herkes tarafından bilindiğini  vurguladı.
 
UNIFIL Komutanı Del Col ise UNIFIL güçleri ile Lübnan ordusu  arasındaki koordinasyona ilişkin öneme dikkati çekerek, ülkenin güneyindeki  İsrail sınırında istikrarın hakim olduğunu ifade etti.
 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, eylül ayındaki BM Genel  Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Hizbullah'ın füze tesisi kurmak istediği iddiasına  dikkati çekmişti. İsrail ordusunun paylaştığı fotoğrafları gösteren Netanyahu,  "İsrail ne yaptığınızı, nerede yaptığınızı biliyor ve bundan kurtulmanıza izin  vermeyecek." demişti.
 
İsrail Ordu Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamada ise Hizbullah'ın  karadan karaya etkili roketleri füzeye dönüştürmek için Lübnan'ın başkenti  Beyrut'ta üç tesis kurmayı amaçladığı öne sürülmüştü.