İlk kez ortaya çıktı: 1 Ocak'ta uyardım

AA |  05 Ocak 2020 Pazar - 20:16 | Son Güncelleme : 05 01 2020 - 20:16

Lübnan'daki Şii Hizbullah örgütü Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, "Süleymani'yi öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini" belirtti.


Örgüt lideri Nasrallah, Lübnan'da Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen  başkent Beyrut'un güney banliyösünde, ABD'nin hava saldırısı sonucu öldürülen  İranlı General Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi  el-Mühendis için düzenlenen törene hitaben televizyon konuşması yaptı.
 
Kasım Süleymani'nin 1 Ocak'ta kendisini ziyaret ettiğini ifade eden  Nasrallah, ABD'deki gazetelerde kendisine ilişkin çok yazılar yazıldığı konusunda  Süleymani'yi uyardığını kaydetti.
 
Nasrallah, Süleymani'nin çok sayıda suikast girişiminden sonra  ABD'deki seçimler ve bölgesel gelişmeler ışığında aleni bir saldırıyla  öldürüldüğüne dikkati çekti.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Irak'taki petrol kuyularını ele geçirmek  istediğini belirten Nasrallah, ABD'nin bölgede kendisine karşı çıkan bir devlet  istemediğini savundu.
 
Nasrallah, Süleymani'ye yönelik suikastın bağımsız bir olay olmadığını  ve Amerikalıların bölgede yeni bir savaş açtıklarını öne sürdü.
 
Sekreter Nasrallah, Süleymani ve Mühendis'in öldürüldüğü Bağdat'taki  hava saldırısına karşı ABD'nin bölgedeki askeri varlığına son verme çağrısında  bulundu.
 
Süleymani suikastından sonra İran yönetiminin bölgedeki  müttefiklerinden bir talepte bulunmadığını aktaran Nasrallah, "direniş  gruplarından", Süleymani'nin ölümüne karşı kısas uygulama kararı alan olursa  bunun kendi iradeleri olduğunu ifade etti.
 
Süleymani ve Mühendis'i öldüren ABD askerlerinin bedel ödeyeceğini  söyleyen Nasrallah, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Trump ve yönetimi, Amerikan askerlerinin cenazeleri ülkelerine  gönderildiğinde kaybettiklerini anlayacaklar. Süleymani'nin öldürülmesine karşı  uygulanacak en adil kısas, ABD'nin bölgemizdeki askeri varlığı, askeri üsleri ve  savaş gemileri ile her Amerikan subay ve askerine yönelik olacaktır. Bu  konuşmalarımızla Amerikalı sivilleri kastetmiyoruz."