Filipinler: Kırmızı çizgimizi Çin'e bildirdik

28 Mayıs 2018 Pazartesi - 17:54 | Son Güncelleme : 28 05 2018 - 17:54

Filipinler, Güney Çin Denizi konusunda "kırmızı çizgilerini" Çin'e bildirdiklerini açıkladı.


Filipinler Dışişleri Bakanı Alan Peter Cayetano, Devlet Başkanı  Rodrigo Duterte yönetiminin Güney Çin Denizinde ülkenin egemenliğini savunmak  için yaptığı çalışmalar hakkında detaylı bilgi vererek, Pekin yönetimine,  tartışmalı sularda petrol ve doğal gaz çıkarılması ve resiflerdeki yapılar dahil  "kırmızı çizgileri" hakkında bildirimde bulunduklarını belirtti.
 
Cayetano, diplomatik açıdan gerekli adımların atıldığını da kaydetti.
 
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Çin'in Güney Çin  Denizi'ndeki faaliyetlerine değinerek, ülkesinin savaşa gücünün yetmeyeceğini,  böyle bir savaşın tek sonucunun Filipinler silahlı kuvvetlerinin yıkımı olacağını  söylemişti.
 
Güney Çin Denizi
 
Kıyı ülkelerini egemenlik tartışmaları nedeniyle karşı karşıya getiren  uluslararası sularda Çin ile Filipinler'in yanı sıra Vietnam, Malezya, Brunei ve  Tayvan da hak iddia ediyor.
 
Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik  ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.
 
Pekin'in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu  üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep  oluyor.
 
Bölgede kendi öz savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını  iddia eden ve askeri tesisler inşa eden Çin'in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda  Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi  (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody  (Yongşingdao) adasında da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri  bulunuyor.
 
Uluslararası kamuoyunda Paracel ve Spratly olarak bilinen takımadalar,  Vietnam tarafından Hoang sa ve Truong Sa, Çin tarafından ise Şişa ve Nanşa Çundao  olarak adlandırılıyor. Adalar üzerinde Çin, Tayvan ve Vietnam da hak iddia  ediyor.