Esad ve Rusya İdlib'de bir yılda bin 109 kişiyi öldürdü

13 Haziran 2018 Çarşamba - 13:46 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 13:54

Suriye İnsan Hakları Ağı, Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın İdlib gerginliği azaltma bölgesinde bir yılda, 255'i çocuk, 209'u kadın toplam bin 109 sivilin ölümüne neden olduğunu duyurdu


Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Beşşar Esed ve  Rusya'nın İdlib gerginliği azaltma bölgesine bir yılda düzenlediği saldırılarda bin 109 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı. 
 
SNHR, Mayıs 2017'de ilan edilen İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki  sivil yerleşimlere Esed rejimi ve destekçisi Rusya'nın saldırılarına ilişkin  rapor yayımladı.
 
Ağın raporunda, rejim ve Rusya'nın Mayıs 2017-Mayıs 2018 döneminde  İdlib gerginliği azaltma bölgesine yaptığı saldırılarda 255'i çocuk, 209'u kadın  toplam bin 109 sivilin yaşamını yitirdiği kaydedildi.
 
Raporda, rejim ve İran güçlerinin Rusya'nın hava desteğiyle gerginliği  azaltma bölgesinin içerisindeki sivil yerleşimlere saldırılarını Eylül 2017'den  bu yana yoğunlaştırdığı ifade edildi.
 
233 yaşam merkezi bombalandı
 
SNHR raporunda, rejim ve Rus güçlerinin söz konusu dönemde aralarında  okul, çarşı, sağlık merkezlerinin bulunduğu 233 merkeze saldırı düzenlediği  bildirildi.
 
Rusya ve Esed ittifakının, saldırılarının bir kısmında kullanımı yasak  silahlara başvurduğunun vurgulandığı raporda, 752 kez varil bombası, bir kez  kimyasal silah, 19 kez misket bombası ve 16 kez de yakıcı silahlılarla saldırılar  yapıldığı belirtildi.
 
Raporda, rejim ve destekçilerinin sivilleri hedef alan saldırılarına  son verilmesi, sorumluların uluslararası ceza mahkemesinde yargılanması çağrısı  yapıldı.
 
Suriye'nin kuzeybatısında, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı  grupların kontrolündeki İdlib ili ve batı Halep kırsalı, 4-5 Mayıs 2017'deki  Astana toplantısında "gerginliği azaltma bölgesi" ilan edilmişti. Ancak rejim ve  zaman zaman Rusya, bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam  ediyor.    
 
  

ETİKETLER

esad rusya idlib ölü sivil