Erdoğan müjdeyi verdi: Tamamen ortadan kalkma noktasına gelmiştir!

AA |  25 Şubat 2018 Pazar - 14:32 | Son Güncelleme : 25 02 2018 - 17:12

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep'te AK Parti İl Kongresi'nde konuştu. Erdoğan, 'PKK'nın başını her gün eziyoruz ve ezeceğiz. Suriye'de PYD ile kendine zemin arayan bölücü örgütü yok edene kadar durmayacağız. DEAŞ denen Müslüman düşmanı örgüt de artık tamamen ortadan kalkma noktasına gelmiştir.' dedi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Fırat Kalkanı ile güvenli hale getirdiğimiz bölgeye şu ana kadar 140  bine yakın Suriyeli kardeşimiz geri dönerek kendi topraklarında hayatlarını  sürdürmeye başladılar. Afrin Harekatı'nda da aynı şekilde yine bölgedeki  kardeşlerimiz tekrar kendi topraklarına, evlerine dönmek suretiyle inşallah bu  mülteci hayatına son vermiş olacaklar." dedi. 
 
 
Erdoğan, partisinin Şahinbey Spor Salonu'nda düzenlenen 6. Olağan İl  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, geçen eylül ayında geçirdiği kalp krizi sonucu  hayatını kaybeden AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel'e Allah'tan  rahmet, ailesine başsağlığı diledi.
 
 
Vefanın önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, Yüksel'in ismininin  açılışı yapılacak sağlık veya eğitim tesislerinden birine verilerek  yaşatacaklarına inandığını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrenin şehir, bölge, ülke, millet ve  demokrasi için hayra vesile olmasını diledi.
 
Gaziantep'in 16 Nisan halk oylamasında yüzde 62,5 "evet" oranıyla tüm  Türkiye'de 29. sırada yer aldığını ancak Gaziantep'i çok daha üst sıralarda  görmek istediklerini dile getiren Erdoğan, şehrin 2019'da sandıkları patlatarak  Türkiye genelinde rekor kıracağını belirtti.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana kademe, kadın kolları ve gençlik  kollarından 2019 seçimleri öncesi çalmadık kapı bırakmayacak şekilde  çalışmalarını isteyerek, Gaziantep'in 2019 seçimlerinde Türkiye sıralamasında ilk  10'a gireceğine inandığını kaydetti.
 
Türkiye'nin sıkıntıları konusunda en iyi Gaziantepliler ile  dertleştiklerini anlatan Erdoğan, "Bu ülkenin hangi meselesi varsa hepsinin bir  ucunda Gaziantep bulunur çünkü Antep, 7 milyar dolara yaklaşan ihracatı, 5 milyar  doları aşan ithalatı ile 12 milyar doları bulan dış ticaret hacmi ile bir ekonomi  devidir. Kişi başına düşen dış ticaret rakamında bölgenin lideri, Türkiye'nin 5.  büyük şehri olarak Gaziantep'i hesaba katmayan hiçbir ekonomik programın başarı  şansı olamaz." ifadelerini kullandı.
 
"Sefer görev emri"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Reis bizi Afrin'e götür" sloganları üzerine,  "İhtiyaç olduğu anda, bizler emir komuta zinciri içinde, hiç endişe etmeyin,  sefer görev emri çıktığı anda başta şahsım olmak üzere hep birlikte yola çıkarız.  Sizler, 15 Temmuz'da genel başkanınızın, cumhurbaşkanınızın çağrısına uyarak  meydanlara, caddelere dökülmediniz mi? Bu FETÖ'cülere meydanları dar etmediniz  mi? 251 şehidimiz, 2193 gazimiz oldu ama FETÖ'cüler hedeflerine ulaşamadı. Onlara  her taraf dar edildi. Şimdi de yine aynı şekilde 2 bin 21 terörist etkisiz hale  getirilmiş durumda." şeklinde konuştu.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, komşularla problem yaşadıklarında bunun  yansımalarını hemen Gaziantep'te gördüklerini dile getirdi.
 
 
Muhacir-ensar anlayışı
 
Gaziantep'in 500 bini bulan sığınmacıya kucak açtığına, Suriye'deki  insani krizi iliklerine kadar yaşadığına dikkati çeken Erdoğan, sözlerine şöyle  devam etti:
 
"Yıllardır devam eden kriz sürecinde muhacir kardeşlerimize ensar olan  Gazianteplilere şükranlarımı sunuyorum. Sizler bu asil duruşunuzla sadece  kardeşlik ve komşuluk hukukunu yerine getirmekle kalmadınız, tüm dünyaya tarih  boyunca unutulmayacak bir insanlık dersi verdiniz. Fırat Kalkanı ile güvenli hale  getirdiğimiz bölgeye şu ana kadar 140 bine yakın Suriyeli kardeşimiz geri dönerek  kendi topraklarında hayatlarını sürdürmeye başladılar.
 
Afrin Harekatı'nda da aynı şekilde yine bölgedeki kardeşlerimiz tekrar  kendi topraklarına, evlerine dönmek suretiyle inşallah bu mülteci hayatına son  vermiş olacaklar."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 37. gününe girilen Zeytin Dalı Harekatı'nın  başarıyla tamamlanmasının ardından da birkaç yüz bin Suriyelinin bu bölgeye geri  döneceğini anladığını söyledi.
 
Terör ile mücadele
 
Münbiç ve diğer bölgelerde de huzur ve güveni sağladıkça Suriyelilerin  evlerine, yurtlarına dönerek vatan hasretinden kurtulacaklarını ifade eden  Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"PKK'sından DEAŞ ve FETÖ'süne kadar terör örgütleri gemi azıya alıp  eyleme geçtiklerinde Gaziantep de bundan en fazla zararı gören şehirlerimizden  biri oldu. Allah'ın izniyle PKK'nın başını hem topraklarımız içinde hem de Kuzey  Irak'ta her gün eziyoruz ve ezeceğiz. Suriye'de PYD ismi ile kendine zemin arayan  bölücü örgütü de orada tamamen yok edene kadar durmayacak, mücadeleden  vazgeçmeyeceğiz. DEAŞ denilen İslam ve Müslüman düşmanı örgüt de tamamen ortadan  kalkma noktasına gelmiştir."
 
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, FETÖ mensuplarıyla ilgili, "Müebbet, ağırlaştırılmış müebbet... Yüklü  cezalarla bedel ödüyorlar, ödeyecekler. Elbette sağda solda kalmış kılıç  artıkları olabilir. Onlar da eninde sonunda yakayı ele vermekten  kurtulamayacaklardır. Devletimiz de milletimiz de bu alçak örgütün mensuplarının  kalemlerini kırmış, defterlerini dürmüştür. FETÖ ile mücadelede gelinen noktadan  asla geriye dönüş söz konusu değildir. Bundan sonrası zaman işidir, süreç  işidir." dedi. 
 
Erdoğan, Şahinbey Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin 6. Olağan İl  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin terör örgütleriyle yürüttüğü  mücadeleye değindi.
 
Bazı ülkelerin yıllarca kendi ülkelerindeki sorunlu tipleri örtülü bir  biçimde teşvik edip terör örgütü DEAŞ saflarında savaşmaları için Irak ve  Suriye'ye gönderdiğini belirten Erdoğan, "Kardeşlerimizin ve bizim başımıza bela  olan bu katil sürüsünün en azından bir kısmı şimdi geldikleri yere geri döndüler.  Biz 60 bin kişinin ismini ilgili ülkelere bildirdik. 6 bin kişiyi de bizzat  kendimiz sınır dışı ederek geldikleri ülkelere iade ettik. Yıllarca ikazlarımızı  kulak ardı edip, sınırlarından çıkışları bilerek kontrol etmeyenler artık bu  kişilerle varsın kendileri uğraşsınlar." ifadesini kullandı.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğer bir terör örgütü FETÖ'nün de darmadağın  vaziyette olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
 
"İlk derece mahkemelerinden en üst itiraz merciine kadar davalar yavaş  yavaş neticelenmeye başladı. Müebbet, ağırlaştırılmış müebbet...Yüklü cezalarla  bedel ödüyorlar, ödeyecekler. Elbette sağda solda kalmış kılıç artıkları  olabilir. Onlar da eninde sonunda yakayı ele vermekten kurtulamayacaklardır.  Devletimiz de milletimiz de bu alçak örgütün mensuplarının kalemlerini kırmış,  defterlerini dürmüştür. FETÖ ile mücadelede gelinen noktadan asla geriye dönüş  söz konusu değildir. Bundan sonrası zaman işidir, süreç işidir."
 
 
"Antep'in işini kolaylaştırmak için imkanları seferber ediyoruz"
 
Gaziantep'in Türkiye'nin sıkıntılarının yanında imkanlarının da en  büyük ortağı olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:
 
"Türkiye'nin büyüme oranından daha fazlasını, istihdam artışından daha  yükseğini, kamu ve özel yatırımlarından en büyük payı elbette Gaziantep almıştır  ve alacaktır. Rabbimiz, 'İnsan için ancak çalıştığının karşılığı vardır.'  buyuruyor. Gaziantepli de çok çalıştığına göre elbette bunun karşılığını  alacaktır. Biz de Antep'in işini kolaylaştırmak için devlet imkanlarını sonuna  kadar seferber ediyoruz. Geçtiğimiz 15 yılda Gaziantep'e yapılan kamu  yatırımlarının tutarı 24 katrilyon. Bu parayla neler mi yaptık? Mesela eğitimde  10 bin 500 derslik yaparak evlatlarımıza iyi bir gelecek hazırlamanın gayreti  içerisinde olduk. Yurtlarımıza 9 bin 400'e yakın yatak ilave ettik. Üniversitemiz  zaten bölgenin en iyi eğitim-öğretim kurumlarından biri. Ayrıca vakıf eğitim  kurumu olarak Hasan Kalyoncu Üniversitesi de kendi alanında olukça başarılı bir  grafik çiziyor. Madem öyle Gaziantep'e ikinci bir devlet üniversitesi yakışmaz  mı? Zaten kampüsü, binaları, alt yapısı hazır. Geriye ismini kararlaştırıp,  tabelasını asıp, en kısa sürede faaliyete geçirmek kalıyor. Şimdiden hayırlı  olsun diyoruz."
 
"Biz o çatlak seslere alıştık"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'e sağlık alanında 15'i hastane olmak  üzere 75 tesisin kazandırıldığını, şehir hastanelerinin en büyüklerinden birinin  de Gaziantep'te inşa edildiğini vurguladı.
 
Erdoğan, gelecek yıl hizmete açılması planlanan şehir hastanesinin bin  875 yatak kapasitesine sahip olduğunu, bununla birlikte 300'er yataklı devlet ve  çocuk hastanelerinin inşasının da devam ettiğini aktardı.
 
Bugüne kadar TOKİ vasıtasıyla Gaziantep'te inşasına başlanan 21 bine  yakın konuttan 16 binin sahiplerine teslim edildiğini belirten Erdoğan, "50 bin  konuttan oluşan Kuzey Şehir Projesi ile Organize Sanayi Bölgesinin yanında çeyrek  milyon insanın yaşayacağı yepyeni bir yerleşim alanı yapılıyor. Günümüz  ihtiyaçları ile mahalli mimarinin sentezi olacak şekilde yürütülecek bu proje  sayesinde sanayide çalışan binlerce kardeşimizin her gün şehrin bir ucundan diğer  ucuna taşınma sorunu ortadan kalkacak." dedi.
 
 
Erdoğan, yapılan modern stadyumla eski stadyumun devre dışı kaldığını  anımsatarak, şunları kaydetti:
 
"Dedik ki buraya bir cuma camii yapalım. Şimdi duyuyorum ki bazı  çatlak sesler bunu engellemeye kalkıyor. Bakanlar burada, aynı şekilde Sayın  Vali'ye de gerekli talimatı tekrar vereceğim. Belediye Başkanı da burada. Bu  camiyi yapacak olan hayırseverimiz de burada. Şimdi arkadaşlar çok açık net  söylüyorum. Kim olursa olsun; yok şuymuş, yok buymuş hiçbirini kafaya takmayın.  Bu cuma camii bu milletindir. Hayırseverimiz var, dolayısıyla hiç kimse bunu  engelleyemez. Bu ülke bir hukuk devletidir. Bu hukuk devletinde de yok bilmem şu  STK'nin söyle sesi çıkmış, şunun böyle sesi çıkmış. Biz o çatlak seslere alıştık.  Bizim işimiz var. Dolayısıyla bu yolda inançla, azimle yürüyeceğiz, yürüyoruz.  Bunu kimse engelleyemez. İnşallah hemen bu projelerin son halini ben tekrar  görmek isterim. Son halini görüp hemen adımı atalım, temeli atıp süratle işi  başlatalım."
 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "Bu ülke, bin yıldır olduğu gibi bugün de şehitlerimiz ve gazilerimiz  sayesinde, daha da önemlisi şehitliği ve gaziliği göze almış topyekun bir  milletin varlığı sayesinde ayaktadır." dedi. 
 
Erdoğan, partisinin Şahinbey Spor Salonu'nda düzenlenen 6. Olağan İl  Kongresi'nde yaptığı konuşmada, büyük nüfus hareketleri olan şehirde buna uygun  ulaşım alt yapısının da kurulması gerektiğini bildirdi. Erdoğan, Gaziantep'te de  bir uçtan diğer uca çaprazlamasına geçecek iki ayrı toplu taşıma projesinin  hayata geçirildiğini ifade etti.
 
Organize Sanayi Bölgesi ile şehri birbirine bağlayacak bir milyar lira  yatırım maliyeti olan Gaziray Projesi'nin inşasının sürdüğüne değinen Erdoğan, bu  önemli ulaşım projesini önümüzdeki yıl hizmete alacaklarını belirtti.
 
"Artık gerçek anlamda bir metropol büyüklüğüne ulaşan Gaziantep'e  metro yakışır." diyen Erdoğan, iki hatlı metro projesinin birincisinin şehir  hastanesini, ikincisinin üniversite kampüsünü şehir merkezine bağlayacağını,  proje çalışmaları hızla süren bu metro hatlarının inşasına en geç önümüzdeki yıl  başlanacağını bildirdi.
 
Erdoğan, bölünmüş yollar bakımından şehirdeki mevcut 116 kilometrelik  yola 280 kilometre daha ilave ettiklerini, dokuz ayrı yol projesinin inşasının da  sürdüğünü anlattı.
 
 
Mersin ve Adana'dan gelip Osmaniye üzerinden Gaziantep'e ulaşacak,  oradan Şanlıurfa ve Mardin'e doğru devam edecek yaklaşık 4 milyar lira maliyetli  hızlı tren hattının inşasının etap etap sürdüğünü vurgulayan Erdoğan, proje  tamamlandığında Gaziantep'ten Adana'ya bir buçuk saatte gitmenin, oradan Ankara İstanbul, İzmir hatlarıyla Türkiye'nin her köşesine ulaşmanın mümkün olacağını  ifade etti.
 
Havalimanının "harıl harıl" çalıştığını belirten Erdoğan, geçen yıl  yolcu sayısının üç milyon olduğunu ve havalimanı terminal kapasitesini beş milyon  yolcuya çıkaracaklarını bildirdi.
 
"Düzbağ Projesi'nde sona yaklaşıldı"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'in içme suyu sorununu kökten çözecek  1 milyar 250 milyon lira yatırım bedeli olan Düzbağ Projesi'nin de sona ermek  üzere olduğunu aktardı.
 
Türkiye'nin Melen'den sonraki ikinci büyük içme suyu projesi olan bu  yatırımın, içinde baraj, regülatör ve üç bin 600 metrelik bir tünelin de  bulunduğu dev bir proje olduğunu vurgulayan Erdoğan, şehrin yarım asırlık su  sorununu çözecek olan Düzbağ Projesi'nden en geç yıl sonunda Gaziantep'in  kurtuluş gününde suyu akıtmayı planladıklarını duyurdu.
 
Erdoğan, şehirde yapılan baraj ve göletlerle 200 bin dekar arazinin  suyla buluştuğunu dile getirdi.
 
Çiftçilere 15 yılda verilen tarımsal destek miktarının 1,3 milyar lira  olduğuna değinen Erdoğan, "Hani Kılıçdaroğlu bir şeyler söylüyor ya 'çiftçi  hiçbir destek almıyor, şöyle oluyor böyle oluyor...' Eline diline dursun ya.  Verdiğimiz destek 1,3 milyar lira. Gözü var görmez, kulağı var duymaz, dili var  hakikati söylemez." dedi.
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'e çok hizmet yaptıklarını ve anlata  anlata bitiremediklerini ifade etti. Erdoğan, bütün hizmetlerin Gaziantep'in daha  çok üretmesi, daha çok istihdam sağlaması, daha hızlı büyümesi, zenginleşmesi,  içinde yaşayanlara ve ülkeye daha büyük katkıda bulunmasını temin etme amacını  taşıdığını bildirdi.
 
150 yeni fabrikada 10 bin vatandaş istihdam ediliyor
 
Erdoğan, Gaziantepli iş adamlarının içinden Türkiye'nin dört bir  yanından gelip şehirde tesis kuranların bulunduğuna değinerek, buradaki  imkanların da en iyi şekilde değerlendirileceğine inandığını söyledi.
 
Organize sanayi bölgesinin yeni kurulan beşinci etabında sadece son  iki yılda yaklaşık bir milyar dolarlık yatırımla inşa edilen 150 yeni fabrikada  10 bin vatandaşın istihdam edildiğini aktaran Erdoğan, "Bu manzara, Antep'e  yapılan kamu yatırımlarının boşa gitmediğini, iş adamlarımız tarafından üretime  ve istihdama dönüştürüldüğünü gösteriyor." ifadesini kullandı.
 
 
"Harekatın en önemli lojistik merkezlerinden birisi Gaziantep"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, Gaziantep'in hemen yanı başında  süren bir operasyonunun bulunduğunu, bu harekatın en önemli lojistik  merkezlerinden birisinin Gaziantep olduğunu anımsatarak, "Gaziantepli  kardeşlerimizin operasyona katılan askerlerimize, polislerimize, jandarmalarımıza  gösterdiği büyük muhabbeti yakından biliyorum. O hanım kardeşlerimin yakından  elleriyle sardıkları sarmaları, içli köfteleri, tatlıları, kazan kazan yemekleri,  askerlerimize ikram eden, sevgileriyle birlikte yiyeceklerini de onlarla paylaşan  tüm kardeşlerime şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum." değerlendirmesini  yaptı.
 
Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinin alt yapısını da büyük ölçüde  Gaziantep'in kurduğunu hatırlatan Erdoğan, "Şu anda orada yürütülen çalışmalarda  yine bu şehrimiz, en büyük yükü omuzlamış durumda. İnşallah Afrin bölgesi güvenli  hale getirildiğinde oranın imarında, ihyasında da Gaziantep'e yine ihtiyaç  duyacağız. Gaziantepli kardeşlerimiz, bu operasyonların ve devamında yürütülen  hizmetlerin angarya değil, istiklalimizin ve istikbalimizin yapı taşları  olduğunun çok iyi farkındadır." dedi.
 
"Hedeflerimiz doğrultusunda kararlı adımlarla ilerliyoruz"
 
Erdoğan, tarih boyunca hep bölgesinin parlayan yıldızı olan  Gaziantep'in bugün de hem üretimiyle hem ticaretiyle hem cömertliğiyle hem  irfanıyla yine öncü ve örnek bir konumda olduğunu belirtti.
 
Buradaki manzaradan ve ülkenin her köşesinde yaşayan vatandaşlardan  aldıkları destekle, güçle, moralle hedefleri doğrultusunda kararlı adımlarla  ilerlediklerini anlatan Erdoğan, tabii bu mücadelede kayıpların da bulunduğuna  işaret etti.
 
 
Uzun yıllardır süren terörle mücadele döneminde çok şehit verildiğini  vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
 
"Bölücü örgütün şehirlerimizi çukurlarla bölmeye kalktığı dönemde  yürüttüğümüz operasyonlarda çok şehit verdik. Hain darbe girişiminin yaşandığı 15  Temmuz gecesinde verdiğimiz şehitler var. Fırat Kalkanı Harekatı'nda ve şimdi de  Zeytin Dalı Harekatı'nda verdiğimiz şehitlerimiz var. Bu ülke, bin yıldır olduğu  gibi bugün de şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde, daha da önemlisi şehitliği  ve gaziliği göze almış topyekun bir milletin varlığı sayesinde ayaktadır ama biz  şehadete koşan bir milletiz. Şehadete bu millet açtır. Zira Rabbimizin bize  müjdesi var. Şehitlerimiz, bizim ve Sevgili Peygamberimize en yakın makamda."
 
"Allah yolunda öldürülenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler, ancak  siz anlamazsınız, bilemezsiniz." şeklindeki ayeti aktaran Erdoğan, Mehmet Akif  Ersoy'un şiirinden de "Ey şehit oğlu şehit, isteme benden makber, Sana ağuşunu  açmış duruyor Peygamber." dizelerini okudu. Erdoğan, milletin şehitlerine ve  gazilerine bundan dolayı sahip çıktığını belirterek, tüm şehitlere Allah'tan  rahmet, gazilere sağlık diledi.
 
"Terör örgütleri küresel güç mücadelesinin en alçak araçlarıdır"
 
Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe, ekonomiden diplomasiye her alanda bir  üst lige çıktıkça karşılaşılan sıkıntıların çapı ve mahiyetinin de değiştiğini  belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
 
"Dünkü Türkiye'nin en büyük sorunu siyasi istikrarı sağlamaktı. Büyük  hedefler belirleyip ona ulaşmaya çalışmak bir yana küçülme yaşamadan, krize  girmeden, mevcudu korumak en önemli başarı kriteriydi. Halbuki bugün 2017 yılında  elde ettiğimiz yüzde 7,5 düzeyindeki büyümeyi bile yeterli görmeyen bir Türkiye  var. Hamdolsun bugün terör ve darbe başta olmak üzere, istikrarına yönelik  tehditleri yekvücut olarak karşılayıp üstesinden gelen bir Türkiye var ve üçüncü  çeyrekte yüzde 11'i yakaladık. Şimdi bu yıl da Allah'ın izniyle 2018'in bütününde  hedef yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeyi yakalamak. Bu durum, millet ve devlet  olarak artık daha büyük düşünmemizi, daha planlı ve programlı hareket etmemizi,  daha dirayetli kararlar alıp uygulamamızı gerektiriyor. Eğer biz terör  örgütlerine, zihni iğfal edilmiş üç beş çapulcunun silahlı macera alanları olarak  bakarsak yanılırız. Terör örgütleri küresel güç mücadelesinin en alçak, en  ahlaksız, en çirkin araçlarıdır."
 
Konuşmasının sonunda salondakilerden ayağa kalkmalarını isteyen  Erdoğan, "Rabia" işaretinin anlamını partilerle birlikte söyledi.
 
 
Notlar
 
Kongrenin yapıldığı salona asılan, "Alemde şer, Oğuz'da er tükenmez",  "Bu gazi şehir vatan için şehit bile olur", "Gaziantep adımız, Şehit Kamil, Şahin  Bey'dir şanımız, haktır yolumuz, AK’tır davamız" pankartları dikkati çekti.
 
Kongreye, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Adalet Bakanı Abdulhamit  Gül, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Orman ve Su İşleri  Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Gaziantep  Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve AK Parti milletvekilleri de katıldı.