Corona çinlilerin yedikleri yarasa çorbasından mı bulaştı? İşte yeni iddia...

24 Ocak 2020 Cuma - 16:13 | Son Güncelleme : 24 01 2020 - 16:13

Çinlilerin yedikleri yarasa çorbasının Coronavirüsüne neden olduğu iddia edildi. Yeni tip koronovirüsün insanlara ilk yılandan geçmiş olabileceği iddiası günlerdir konuşuluyor. Hastalığın bulaştığı bazı kişilerden alınan örnekler, farklı türdeki hayvanlardan alınan 217 koronavirüs ile karşılaştırıldığında araştırmacılar, 2019-nCoV'daki protein kodlarının, daha çok Çin'de bulunan iki yılan türünün taşıdığı koronavirüstekilerle benzerlik gösterdiğini belirledi.


Çin'de bir grup bilim insanı, Vuhan kentinde ortaya  çıkan ve 25 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan yeni tip koronavirüsün  (2019-nCoV) ilk olarak bir insana yılandan bulaşmış olabileceğini ileri sürdü. Vuhan'da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs, Şiddetli Akut Solunum Yolu  Sendromu (SARS-CoV) ve Orta Doğu Solunum Yetmezliği Sendromu (MERS-CoV) ile aynı  aileden gelirken, bu iki sendromda da virüsün kaynağını yarasalar oluşturuyor. Ancak virüsün yarasalardan insana geçebilmesi için bir "aracı" hayvan gerekiyor.

Journal of Medical Virology'de yayımlanan çalışmada, yeni virüsün  kaynağının da yarasa olabileceği ancak insanlara bulaşmadan önce mutasyona  uğramış olabileceği tespit edildi.

Bu noktada araştırmacılar, yeni virüsün, biri yarasaları enfekte  ettiği bilinen, iki koronavirüsün bileşimi olabileceğini buldu.

Bu kapsamda, Çin’in Pekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Merkezi'nden  Vey Ci ile Pekin, Nanning, Ningbo ve Vuhan kentinden araştırmacılar, yeni  koronavirüsün bulaştığı bazı hastalardan aldıkları gen örneklerinden yola çıkarak  belirledikleri genetik kodu, farklı türdeki hayvanlardan alınan 217 koronavirüs  ile karşılaştırdı.

Araştırmacılar, 2019-nCoV'daki protein kodlarının, daha çok Çin'de  bulunan iki yılan türünün taşıdığı koronavirüstekilerle benzerlik gösterdiğini  belirledi.

Çalışmada, bulguların virüsün en olası kaynağının yılan olabileceğine  işaret ettiği belirtildi.

Yılanların, Vuhan'da virüsün ortaya çıktığı düşünülen deniz ürünleri  pazarında satılmasının, virüsün en başta yarasalardan yılanlara, onlardan da  insanlara bulaşmış olma ihtimalini akıllara getirdiği belirtiliyor.

Diğer yandan, Pekin'deki Zooloji Enstitüsü araştırmacı Cıng Ayhua, virüsün kayağıyla ilgili olarak genetik kodlamadaki benzerliklerin kendi  başlarına yeterli kanıt olmadığını söyledi.

Cıng, çalışmanın bulgularının ilginç bir hipotez olduğu ancak  doğrulamak için daha fazla deneye ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Yeni tip koronavirüsün ilk belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı,  öksürük, nefes darlığı, solunumda zorluk ve ishal şeklinde ortaya çıkarken, ileri  safhalarda zatürre ve böbrek yetmezliğine neden oluyor ve ölümle  sonuçlanabiliyor.

Virüs, SARS'a yüzde 80 benzerliği bulunması dolayısıyla halkta  tedirginliğe yol açmıştı.

VİRÜS NEDENİYLE 25 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Yeni koronavirüs ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12  Aralık 2019'da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık  2019'da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli hastalığın" görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

Vuhan kentinden ülkenin diğer eyalet ve kentlerine gidenler  aracılığıyla yayılan virüsün, başta "bulaşıcı olmadığı" açıklaması yapılsa da  bundan etkilenen ve hayatını kaybedenlerin sayısının artmasıyla Çin hükümeti  virüsün bulaşıcı özelliğinin kesin olduğunu bildirmişti.

Çin'de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) bulaşan kişi sayısı 600'ü  aşmış, ülkede bugüne kadar virüsten hayatını kaybedenlerin sayısı ise 28’e  ulaşmıştı.

Virüs, seyahat eden yolcular aracılığıyla ülke sınırlarını da  aşmıştı.

Ortaya çıktığı yerden dolayı "Vuhan virüsü" diye de adlandırılan yeni  koronavirüs, Çin ana karası dışında, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Makao Özel  İdari Bölgesi’nde 2'şer, Tayvan, ABD, Japonya, Singapur, Güney Kore’de 1’er ve  Tayland’da da 4 kişide tespit edildi.

Salgın nedeniyle Hubey eyaletinin Vuhan ve Icou şehrinde toplu taşıma  seferleri geçici olarak durdurulmuştu.