Çin: Son verin!

AA |  12 Ağustos 2017 Cumartesi - 7:10 | Son Güncelleme : 12 08 2017 - 7:10

Çin, ABD ve Kuzey Kore'ye mevcut gerginliği tırmandıracak söz ve eylemlerden kaçınarak "karşılıklı güç gösterisine son vermeleri" çağrısında bulundu.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Gıng Şuang, Washington ve Pyongyang  arasındaki karşılıklı sert söylemlerle tırmanan gerginliğe ilişkin yazılı  açıklama yaptı.
 
Kore Yarımadası'ndaki mevcut durumun "hassas ve karmaşık" olduğunu  vurgulayan Gıng, ilgili tarafların tansiyonu daha da artıracak söz ve eylemlerden  kaçınmaları gerektiğini belirtti.
 
"Çin, ABD ve Kuzey Kore'nin tansiyonu düşürecek ve karşılıklı güveni  tesis edecek işler yapmasını umuyor." ifadesini kullanan Gıng, tarafların  "karşılıklı güç gösterisi ile gerilimi sürekli tırmandırmaya son vermesini"  istedi.
 
Kuzey Kore'nin balistik füzelerine entegre edebilecekleri nükleer  savaş başlıkları üretmeyi başardığına ilişkin iddiaların ortaya atılması üzerine  ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit etmesi durumunda "daha  önce görülmemiş bir gazapla karşı karşıya kalacaklarını" söylemişti.
 
Trump'ın bu açıklamaları üzerine Kuzey Kore devlet televizyonu Kim  Jong-un yönetiminin ABD'ye bağlı Guam Adası'nı vuracağına dair bir haber  yayımlamış, bunun üzerine de ABD Savunma Bakanı James Mattis, Pyongyang  yönetimine "rejimini ve halkını yıkıma götürecek bir eylemi tasavvur etmeyi  bırakması" çağrısında bulunmuştu.
 
Trump, son yaptığı açıklamada, Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim  Jong-un'un Guam Adası'nı bir kez daha açıktan tehdit etmesi durumunda "bunu  yaptığına pişman olacağını" ifade etmişti.