Cannes Film Festivali yoğun güvenlik önlemleri altında başlıyor

AA |  16 Mayıs 2017 Salı - 22:17 | Son Güncelleme : 16 05 2017 - 22:35

Bu yıl 70. kez düzenlenen Cannes Film Festivali geniş güvenlik önlemleri altında yarın başlayacak. Dünya sinemasının kalbi 12 gün süreyle Cannes’da atacak.


70. Cannes Film Festivali geniş güvenlik önlemleri altında yarın başlayacak. Cannes'da festival için hazırlıklar tamamlanırken, olağanüstü hal altında gerçekleşecek festival için bu yıl şehirdeki güvenlik önlemleri üst  düzeye çıkarıldı. Şehrin festival döneminde en yoğun caddesi olan Croisette'e, yaklaşık 400 büyük beton saksı yerleştirildi.
 
Polise ilk kez silah dağıtıldı
 
Şehirde yerel polis memurlarına ilk kez silah dağıtılırken, Cannes  tren istasyonu ve Nice havaalanında askerlere koruma görevi verildi. Görev başındaki Jandarma birliklerine ise kurşun geçirmez yelek  dağıtıldı. Diğer taraftan yaklaşık 80 gönüllü, şüpheli gördükleri durumları  polise bildirmek için görev yapacak.
 
550 güvenlik kamerası da sürekli izlenecek.
 
Cannes'a sadece 33 kilometre uzaklıktaki Nice şehrinde geçen 14  Temmuz'da kamyonla düzenlenen saldırıda 86 kişi hayatını kaybetmiş 100'den fazla  kişi yaralanmıştı. Beton saksıların özellikle bu tip bir saldırının önüne geçmek  için konulduğu tahmin ediliyor.
 
12 gün sürecek festival için Cannes'a yaklaşık 200 bin ziyaretçinin  gelmesi bekleniyor.