BM Yemen'deki gelişmelerden endişeli

AA |  13 Haziran 2018 Çarşamba - 17:55 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 17:55

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, Yemen'de Hudeyde'nin kurtarılması için yürütülen operasyona ilişkin askeri gelişmelerden son derece endişeli olduğunu bildirdi.


Griffiths, yaptığı yazılı açıklamada, Hudeyde'deki muhtemel bir askeri  çatışmayı engellemek için tüm fırsatları kullanmaya devam edeceklerini belirtti.
 
Hudeyde'deki siyasi, insani ve güvenlik endişelerinin ele alınacağı  düzenlemeleri müzakere etmek için tüm taraflarla temaslarını sürdürdüklerini  söyleyen Griffiths, "Hudeyde'deki askeri gelişmelerden son derece endişeliyim."  ifadelerini kullandı.
 
Griffiths, ülkedeki askeri gerginliğin tırmanışa geçmesinin, insani  açıdan ciddi sonuçları olacağı ve ülkedeki krize kapsamlı çözüm bulunması için  kendisinin yeniden başlattığı siyasi müzakere sürecini olumsuz etkileyeceği  uyarısında bulundu.
 
BM'nin Yemen'deki son gelişmelere rağmen siyasi süreci sürdürmeye  kararlı olduğu mesajını veren Griffiths, "BM'nin Yemen'deki çatışmaları sona  erdirmek için siyasi çözüme ulaşma konusundaki güçlü taahhüdünü yineliyorum."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Hudeyde operasyonu
 
Yemen Dışişleri Bakanı Halid el-Yemani, Hudeyde'nin kurtarılması için  yürütülen operasyonla ilgili BM Güvenlik Konseyinden herhangi bir tarafın  baskısını kabul etmeyeceklerini söylemişti.
 
Birleşik Arap Emirlikleri tarafından desteklenen meşru Yemen  hükümetine bağlı askeri güçler, Kızıldeniz'de bulunan Hudeyde kentine 10  kilometre yaklaştıklarını ve Dirihmi kasabasına ulaştıklarını dile getiriyor.  
 
BAE'nin Hudeyde'de bulanan BM'ye bağlı örgüt ve partnerlerinin kenti  terk etmesi için 3 günlük süre tanımasına karşılık, İngiltere'nin BM'deki  girişimiyle sükunet telkinleri ve savaşın hafifletilmesi çağrılarına rağmen  kentin Husilerin elinden alınması için operasyon sürüyor.
 
BM Yemen Özel Temsilcisi Griffiths de sivillerin korunma amacıyla  Hudeyde operasyonuna ilişkin görüşmelerde bulunmak amacıyla BAE'nin başkenti Abu  Dabi'ye gitmişti.