Başladı! 9 ülke aynı anda...

AA |  09 Eylül 2018 Pazar - 6:47 | Son Güncelleme : 09 09 2018 - 12:56

Mısır, ABD, Suudi Arabistan, Yunanistan, Ürdün, İngiltere, BAE, İtalya ve Fransa'nın katıldığı "Parlak Yıldız 2018" adı verilen ortak askeri tatbikat Mısır'da başladı.


Mısır'ın kuzeybatısındaki Muhammed Necib askeri üssünde başlayan  ve 20 Eylül'e kadar sürecek tatbikata 9 ülkenin hava, kara ve deniz kuvvetleri  unsurlarının yanı sıra gözlemci ülke sıfatıyla Lübnan, Ruanda, Irak, Pakistan Hindistan, Kenya, Tanzanya, Uganda, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Çad, Cibuti,  Mali, Güney Afrika, Nijer, Senegal ve Kanada katılıyor.
 
 
Mısır Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı  Abdulfettah es-Sisi, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph  Votel ile bir araya geldi.
 
 
Askeri iş birliğinin güçlendirilmesi meselesinin ele  alındığı görüşmede Votel, bölgede güvenlik ve istikrarı tehdit eden meydan  okumalarla mücadelenin, çabaların birleştirilmesini gerekli kıldığına işaret  ederek askeri tatbikatın önemine dikkati çekti.
 
ABD ile Mısır arasında 1981 yılından itibaren 2 yılda bir yapılan  askeri tatbikat, Mısır'da Hüsnü Mübarek'in halk ayaklanmasıyla devrilmesinin  ardından ortaya çıkan siyasi karmaşa nedeniyle 2011'de iptal edilmiş, sonrasında  ise geçen yıl yeniden düzenlenmeye başlamıştı.